Mezi vystavovanými exponáty jsou ke spatření také tři originální kachle s motivy slepičky, kohoutka a ryby, které umělec vytvořil při svém několikaměsíčním pobytu na Slovácku v roce 1949.

„S těmito třemi kusy jsem se setkala poprvé za třicet let, co se zajímám o umění,“ přiznala Dana Slanicayová z galerie. Každý kachel je originál, protože měl sloužit jako předloha pro dílny Ústředí lidové umělecké tvorby, které byly v Uherském Hradišti.

„Poprvé sem ale přijel v roce 1948, navštívil zdejší muzeum a galerii a zajímal se o folklorní prvky. V roce 1949 tu poté pracoval jako výtvarník, například navrhoval tyto kachle, dekorační látky nebo modrotisky,“ vysvětlila Slanicayová.

Galerie má kachle od jednoho sběratele a v regionu se nikdy nevystavovaly ani neprodávaly. V galerii prodávají jeden kachel za dvacet pět tisíc korun.
„Je to odvozené od ceny, za kterou se tyto kachle jednou jedinkrát prodávaly v aukční síni. Jedná se o jedinečné dílo, které je staré šedesát let a jeho autor je už třináct let po smrti. Na rozdíl třeba od grafit se pak kachle mezi sběrateli nevyskytují,“ dodala Slanicayová.

Výstava kolekce děl Oty Janečka končí v pondělí 5. října.

Jitka Cilečková, Martin Nevyjel