Ve filmovém ráji je vítal vítězný vizuál letošní filmovky, zpola okousané jablko. Možná i ono symbolizovalo, že se letošní ročník filmové školy smrskl vlivem odlivu několika milionů korun od jednoho z hlavních sponzorů, společnosti SynotTip, z bývalých deseti na osm dnů. „Návštěvníci také mnohdy litovali toho, že kvůli o dva miliony korun nižšímu rozpočtu byl festival ochuzen o úvodní páteční a závěrečné nedělní promítání," nechala se slyšet ředitelka LFŠ i AČFK Radana Korená. Podotkla, že pořadatelé se podle finanční situace v příštím roce opět pokusí úvodní páteční program zařadit. Nedělní promítání, o nějž byl v předchozích letech malý zájem, už Korená nevidí reálný.
„Město Uherské Hradiště poskytuje do rozpočtu Letní filmové školy každoroční finanční příspěvek ve výši 1,75 milionu korun," informoval tiskový mluvčí města Jan Pášma. Zejména díky změnám loterijního zákona přišla podle něj filmová škola o významného partnera Synot Tip. Proto AČFK požádala město Uherské Hradiště o zvýšení finančního příspěvku pro tento rok. „Této žádosti město vyšlo vstříc a posílilo rozpočet letošní filmové školy o 1,1 milionu korun," prozradil Pášma.
Letošní filmovka nabídla návštěvníkům 162 celovečerních, sedm středometrážních a 132 krátkých filmů. Návštěvníci je při nejlepší vůli nestihli všechny vidět, ale nabídka kinematografických delikates byla tak bohatá, že vybrat si mohl každý. Ostřílení festivaloví harcovníci věděli, na jaký film zamířit, byť si na některé museli vystát i hodinovou frontu. „Když mé kroky nesměrovaly na některý z filmů ve Smetanových sadech nebo na Masarykovo náměstí, vybral jsem si z nabízených doprovodných programů, nebo jsem si zašel do restaurace na vínko," přiznal s pousmáním Petr Koutný z Brna.
„V osmi promítacích místech včetně letních kin se uskutečnilo včetně repríz 275 představení. Návštěvníci filmové školy mohli zavítat na některý z osmi koncertů nebo na sedm divadelních představení," informovala Blažková. Jedním dechem dodala, že účastníci filmovky mohli navštívit 33 multižánrových produkcí, osm výstav a čtyřiadvacet přednášek a masterclass.
Ne na všechny filmy, o něž měl zájem, se dostal čtyřiadvacetiletý studen Michal Bečička ze Sadů. „Ale to k filmovce patří. Byla tu spousta akcí, z nichž si bylo možno vybrat. Jen mě mrzí, že jsem někdy po probdělých nocích zaspal ranní filmy," řekl s šibalským úsměvem Bečička. Stejně jako většina filmových nadšenců ocenil kvalitu filmů i zajímavé hosty festivalu.
„Rozsah a kvalita filmů rok od roku roste. Přínosem jsou i doprovodné akce, jako například koncerty, výstavy či divadla, které příjemně doplňují filmové projekce," konstatoval s uspokojením místostarosta Uherského Hradiště Evžen Uher. Podle jeho vyjádření považuje město konání filmovky za jednoznačný přínos, protože láká do slovácké metropole nejen filmové nadšence mladé generace z Česka a ze zahraničí, ale i významné filmové tvůrce a odborníky. „V neposlední řadě je zajímavá také pro diváky z řad obyvatel města. Filmová škola přináší také výrazný mediální zájem a je proto cenná vzhledem ke kladnému obrazu města u veřejnosti," podotkl Uher.
Hvězdnými hosty letošní filmovky byl kupříkladu Carlos Saura, Abbás Kiarostamí, Bence Fliegauf nebo čtyřiasedmdesátiletý maďarský režisér a držitel Oscara za film Mefisto Ištván Szabó, který na slavnostním zakončení filmovky převzal výroční cenu pořádající Asociace českých filmových klubů (AČFK).
Proti minulým ročníkům filmovky bylo podle vyjádření tiskové mluvčí uherskohradišťské policie Mileny Šabatové méně přestupků proti veřejnému pořádku. „V přestupkovém řízení řešili policisté jen několik drobných krádeží. Pouze v pátek jeden z lapků zcizil věc v hodnotě přes pět tisíc korun a dopustil se tak trestného činu," sdělila policejní mluvčí.
Zatímco vloni kvůli deštivému počasí zaznamenali v kryté části hradišťského aquaparku vyšší počet návštěvníků. „Letos, ač byla v některých dnech tropická vedra, přišlo do venkovního bazénu akreditovaných filmových návštěvníků méně než vloni," posteskl si ředitel aquaparku Vlastimil Skála.
Zato plno měli mezi dvacátou hodinou večerní a mnohdy až devátou hodinou ranní ve stanu Káva v lese, kterou naproti Slováckého muzea provozoval Ondřej Kobza z Prahy. „Velký zájem byl třeba o divadlo Theatre De La Liberte, romské trio Romano, Bioorchestr, talkshow Divadla Vosto5, Jiřího Dědečka a po půlnoci o naši tančírnu. Mládež chtěla v noci tančit," dal nepokrytě najevo Ondřej Kobza.