„Samozřejmě chodí méně lidí než v zimě, ale návštěvníci ani teď v těch největších vedrech rozhodně nezahálejí,“ prozradila Jana Dvořáčková, zaměstnankyně fitnesscentra a solária v Uherském Hradišti. Podle jejích slov si v horku přijde zacvičit opravdu minimální část obvyklého počtu lidí. Ale solárium tam lidé navštěvují.

„Větší nápor samozřejmě přijde, pokud je ten den zrovna zataženo nebo prší. Ale i když je parno, lidé chodí. Spíše však v ranních nebo večerních hodinách,“ dodala Dvořáčková. Také se podle ní chodí opalovat nejvíce lidí před odjezdem na dovolenou k moři. A také lidé, kteří mají citlivou pokožku a na sluníčku se hned spálí.

Podle lékařů je však tento způsob opalování nejrychlejší cestou k rakovině kůže. Samotné opalování v soláriu žádný kožní lékař nikomu nedoporučí. Natož vražednou kombinaci opalování na sluníčku a v soláriu.

„To je opravdu to nejméně vhodné, co mohou lidé pro svou kůži udělat. Vůbec opalování v soláriu nikomu nedoporučím, ba naopak. Ještě před tou dovolenou, pokud lidé potřebují svou kůži na ostré sluneční záření připravit, se to dá tolerovat. Ale stejně je lepší chytat odstín postupně na klasickém slunci,“ vysvětlila kožní lékařka z Uherského Hradiště Jitka Červinková.

Podle jejích slov by také mělo být naprosto vyloučené navštěvovat solárium pro lidi, kteří mají znaménka. Na slunci lze použít krém, ale ten jen prodlužuje pobyt, před rakovinou nechrání. Vhodné je chránit se oděvem.

Ani fakt, že opáleníchtivé zákaznice solárních studií jsou o hrozícím nebezpečí rakoviny informovány, jim nebrání často v každodenních návštěvách těchto zařízení.

„Vím, že to není moc zdravé, ale přesto na solárko chodím i v létě. Chci být opálená a nemám čas se pořádně opálit na koupališti a ani mě to nebaví. Solárko sice stojí peníze, ale jsem opálená rychleji a barva mi na kůži vydrží déle,“ poznamenala jedna z nepoučitelných zákaznic solária Klára Horáková z Uherského Brodu.