„O jízdě králů jsme slyšeli od našeho souseda, který mapuje folklor jak u nás, tak i v zahraničí. Všechno je krásně barevné, jen škoda, že nerozumíme jezdcům," povzdechla si Gertruda Mayerová z Bavorska, která přijela i se svými kamarádkami. Podívat se na svého kolegu, přišel i úřadující kunovický král Adam Hlaváč nebo starostka Kunovic Ivana Majíčková či hlucký starosta Martin Křižan.

Hlavní postavpu celého víkendu byl ale desetiletý Šimon Pešl. Ten převzal v sobotu večer vládu a v neděli se už ujal svých královských povinností. Ráno se nový vlčnovský panovník ještě v chlapeckém kroji zúčastnil mše v kostele. Poté ho spolu s družinou a družičkami přijal na obecním úřadě starosta, který jízdu symbolicky povolil. Legrúti vyjeli od králova domu, jímž procházely dopoledne stovky lidí.

Pro všechny připravila rodina občerstvení a zajistila hudební produkci v podobě kapely Děvčice. Domácí byli jednoznačně rozpoznatelní speciálními tričky s nápisem jízda králů. VIP osoby, především z rodiny krále, pak měli na sobě malý odznáček s nápisem král Šimon šuplík Pešl. Slovo šuplík pak odkazuje na přezdívku královského otce Miroslava. Čtrnáct legrútů bavilo svými vyvolávkami obsypané ulice.

„Já dneska nezavřu hubu, že tam stojí ředitelka našeho klubu," glosoval jeden z jezdců přítomnost Olgy Floriánové. Slavnostní průvod, kterým jízda králů ve Vlčnově vyvrcholila, měl jednu zvláštnost. „Maminka krále si přála, aby její syn a jeho pobočníci jeli na koních ozdobených pentlemi jako na obraze Joži Uprky," poznamenal starosta obce Jan Pijáček. Obvykle bývají koně zdobeni krepovými růžemi, letos to však v případě sedmi koní z patnácti bylo úplně jinak.

Originální plátěné zdobení pro koně krále, jeho dvou pobočníků, praporečníka a tři jezdce – legrúty vzniklo zčásti podle obrazu Joži Uprky, zčásti podle dalších dochovaných obrázků a také podle několika málo informací. „Museli jsme při výrobě zdobení improvizovat. Nevíme přesně, jak výšivky vypadaly, ani jak se upevňovaly. Pamětníci totiž nejsou a nikde nám nikdo nenechal žádné záznamy," naznačila Olga Pešlová. Co byste podle jejích slov na Uprkových obrazech také marně hledali, jsou například červený turecký šátek či věnečky, které přesto byly součástí onoho staronového koňského pentlení.

SLEDUJEME Jízda králů ve Vlčnově, 2016