„Sám nevím, proč jsem se zrovna na tyto malíře zaměřil. Jestli Rembrandt, nebo Michelangelo, to mi bylo jedno. Prostě mne to zrovna takto bavilo," usmíval se Pavel Matuška, který pochází z Třebechovic pod Orebem. Široká veřejnost si jej pamatuje jako pravidelného kreslíře z Mladého světa, Dikobrazu, Květů a dalších periodik.

Galerie Slováckého muzea se díky jeho výstavě proměnila ve svět plný satiry, elegantního humoru a nezaměnitelné karikatury. Autor ve svých dílech s chutí boří zaběhlé představy o čemkoliv a na základě důmyslných, často lingvistických kontextů, diváka překvapuje. Na Velikonočním ostrově se tak objeví socha Švejka, Alfréd Nobel vynalézá dynamit, když už neví kudy kam a praotec Čech si svou zemi zaslíbenou vybírá kvůli dobrému signálu mobilního operátora.

Galerie Slováckého muzea nabídla svým návštěvníkům nejen klasickou výstavu akrylů, kreseb a dřevěných soch Pavla Matušky, ale na první lednový víkend mohli lidé přijít i na komentované prohlídky. V sobotu na ni dorazil i sám autor, který spolu s kurátorkou výstavy Marií Martykánovou několik desítek návštěvníků provázel.

„Na tento poslední výstavní víkend jsme výstavu obohatili o několik desítek dalších děl Pavla Matušky, které tu doteď k vidění nebyly," poznamenala Marie Martykánová.