Ten pro návštěvníky historického stavení letos již počtvrté připravilo občanské sdružení HB Collegium ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a správou státního hradu Buchlov. Na své si tam přišli dospělí, ale také děti.
Ve vstupní síni byla k vidění výstava akvarelů s folklorní tématikou výtvarnice Růženy Krčmářové, stejně jako expozice historických velikonočních pohlednic a pozdravů ze soukromé sbírky Bořka Žižlavského. Tu obohatily kraslice a krojové doplňky. Západní bašta pařila výstavě velikonočních aranžmá, které vytvořili dětské ruce, ale také dětské dílně. Tam si malí návštěvníci mohli vyzkoušet techniky zdobení kraslic, nebo se naučit plést pomlázku.
Tetičky z Ježova stloukaly máslo
První hradní nádvoří zase okupoval jarmark tradičních řemesel s jejich aktivní ukázkou a nechybělo ani zdobení kraslic malérečkami. Stloukání domácího másla předvedly Tetičky z Ježova. S ukázkami řezbářství přijel na Buchlov řezbář Tomáš Měsíček ze Strážnice, který tam zastupoval bzeneckou střední řezbářskou školu.
„Předvádím, jak se vyřezává podle modelu, kterým mi je fotografie,“ nechal se na moment vyrušit od práce zručný středoškolský učitel. Aranžmá ze suchých rostlin tam zase vznikala pod rukama Romana Dvouletého z Břestku.
„Dekorace tvořím už asi deset let. Začínal jsem u živých květin, teď už tvořím jen se suchými,“ řekl tvůrce, který si údajně svojí činností krátí dlouhé chvíle.
„Je to lepší zábava, než třeba sledování televize,“ konstatoval s úsměvem Dvouletý.
Kposlechu hrála cimbálovka
Na své si v prostorách hradu Buchlova přišli ale také milovníci folkloru. Své vystoupení totiž předvedly dětské folklórní soubory Buchlovjánek a Trnéčka s doprovodem cimbálové hudby z Velké nad Veličkou.
Dlouhé fronty se tvořili také v vstupu do hradu, o jehož prohlídku měli po zimní sezóně mnozí zájem. Obdobný scénář se u dominanty buchlovských kopců z první poloviny třináctého století opakoval v pondělí velikonoční, kdy program pokračoval.