Půlku chleba místo celého, levnější značku cigaret anebo úsporné topení, takto se snaží při zvyšování cen ušetřit lidé na Slovácku

Tyto ceny šokovaly většinu lidí. „Už jsem přešel na levnější značku cigaret. Vadí mi také zdražování benzinu, protože mám rád rychlá auta. A když bude dražší i chleba, asi si ho budu kupovat jen půlku, když vím, že celý stejně nespotřebuji,“ vyjádřil se Jakub Řezáč z Uherského Brodu. Jeho obavy potvrzuje ředitel pekárny Topek Topolná Miroslav Lapčík. „V polovině října jsme museli zdražit o deset procent. Po Novém roce nás čeká další zdražování. Ještě nevíme o kolik, záleží především na ceně mouky, nafty a energií,“ prozradil Lapčík. Zároveň se domnívá, že lidé ve spotřebě běžného pečiva nesleví, spíše však omezí nákup výběrového pečiva.

Letos se příliš nezvýšily ceny masa. To se však v novém roce změní. „Letos jsme moc nezdražovali. Ale od Nového roku má maso stát o dvacet až třicet procent více než nyní. Je to hlavně kvůli vybíjení mnoha chovů,“ vysvětlil zaměstnanec masokombinátu Josef Bajko z Bojkovic.

Mléko a máslo lidé potřebují

V obchodech se dosud omezení nákupu zdražených potravin příliš neprojevilo. „Lidé zatím kupují mléko i máslo jako dříve. Stejně ho přes Vánoce budou hodně potřebovat. Asi si budou všichni na zdražení muset zvyknout tak, jako si zvykli kuřáci na dražší cigarety,“ vyjádřila se manažerka čerstvých potravin supermarketu Tesco Uherské Hradiště Simona Spodňáková.

Na Slovensku je ještě dráž

Lidé na Slovácku jsou rozhořčeni. Obyvatelé Kopanic by nejradši vyrazili na nákupy do zahraničí. Na sousedním Slovensku by však zcela jistě neuspěli.
„Na Slovensku mám rodinu a vím, že tam mají všechno ještě dražší než u nás. A budou prý zdražovat ještě dvakrát tolik,“ uvedla starostka Žítkové Eva Hargašová. Zároveň tvrdí, že snížit spotřebu potravin u početnějších rodin asi nejde. „Děti jídlo potřebují. Nejde proto nakupovat méně mléka nebo másla. Možná budeme úsporněji topit. Zřejmě ale neušetříme na ničem a budeme si stejně muset na zdražení zvyknout,“ dodala.