Jak hluboko do ní bude muset po dokončení rekonstrukce ještě sáhnout, to se můžeme jen dohadovat. Budou to ještě další dva miliony, nebo miliony čtyři? Toť otázka…

Běžně používané spojení „jednou tolik“ je podle mnohých nelogické, nesmyslné, většina matematiků ho i odmítá. Proč? Protože „jednou“ znamená „jedenkrát“. Jestliže kterékoli číslo násobíme jedenkrát, je nabíledni, že výsledek se rovná onomu číslu (jednou či jedenkrát dvě jsou zase jenom dvě).

Jednou tolik by tedy nemělo znamenat dvojnásobek hodnoty, dvojnásobný počet, ale jen hodnotu výchozí. Jestliže však na fotbalovém derby bylo jednou tolik diváků než na „obyčejném“ zápase, asi nikoho nenapadne, že jde o vyjádření totožnosti, že tedy na derby bylo tolik diváků co na „obyčejném“ zápase. V takovýchto případech je „jednou tolik“ totéž co „dvakrát tolik“, a to zcela jednoznačně.

Nebezpečí dvojího výkladu však nastane tehdy, když před „jednou tolik“ umístíme příslovce „ještě“. Spojení „ještě jednou tolik“ může totiž pro někoho znamenat „totéž množství ještě jednou“, pro jiného „ještě dvojnásobek původního množství“.

Takže, páni a paní radní, pane redaktore, budou to dva miliony, nebo čtyři?

Miloš Vsetínský