Jak prozradila, o odchodu uvažovala už delší dobu. „Mé rozhodnutí odejít neznamená žádnou zášť proti zlínskému divadlu. Naopak Městské divadlo Zlín mi poskytlo velké množství krásných rolí v pronikavých inscenacích. Mám to tu pořád ráda. Je tady dobré zázemí a dobrý soubor. O tom, že bych odešla, jsem uvažovala intenzivně přes měsíc. Častěji jsem dostávala otázky, proč zůstávám ve Zlíně, jestli nechci odejít. A já se zuby nehty chtěla udržet tady, kde je mi dobře a kde jsem přesvědčená, že se dělá poctivé divadlo,“ přiblížila mladá herečka.

Jak dále uvedla, důvodů scénu opustit bylo víc. Pověstnou poslední kapkou byla ale situace, ke které došlo letos o prázdninách. Ředitel zlínské scény Antonín Sobek tehdy odvolal uměleckého šéfa Dodo Gombára. Proti jeho rozhodnutí se zvedla vlna nevole z řad herců i zlínské veřejnosti. Také Hřebíčková se postavila za Gombára. „Letošní léto byl zlom a já se rozhodla trochu si rozšířit obzor. Nebylo to pro mne jednoduché rozhodnutí a doufám, že budu mít možnost se ještě někdy postavit na zdejší milovaná prkna,“ vysvětlila Hřebíčková.

To potvrdil i ředitel Sobek. „Nechali jsme si dveře otevřené. Samozřejmě je mi líto jejího odchodu. Ale tlak, který byl na ni vyvíjen po Thálii, kdy dostala nové nabídky, byl velký,“ uvedl. Informaci o tom, že se k opuštění divadla definitivně rozhodla po Gombárově výpovědi, dementoval. „Když jsme spolu hovořili o ukončení angažmá, uvedla důvody jiné,“ tvrdí Sobek.

Nový umělecký šéf Petr Veselý řekl, že o úmyslu Hřebíčkové věděl od srpna. „Petra za mnou přišla někdy na začátku nové sezony. Hodně jsme to probírali. Řekla, že by chtěla zkusit něco nového. Samozřejmě je to pro divadlo škoda, ale ona ví, že u nás ji vždycky přivítáme,“ uvedl Veselý.

Dodo Gombár je také názoru, že její odchod bude pro divadlo citelný. „Petry si nesmírně vážím. Je to vzácná herecká a lidská osobnost. Přeji jí na cestě do nejistoty správnou intuici, štěstí a sílu,“ vzkázal umělec.

Přidali se k němu i dlouholetí kolegové herečky. „Popřál bych jí hodně štěstí. Vím, že Petra měla nabídky z Prahy už dávno, ale stále jí to táhlo srdcem do Zlína. Myslím si ale, že odvolání Dodo Gombára rozhodlo. Bylo mi ctí se s ní potkat na jevišti a věřím, že coby její otec Lízal se v Maryši budeme potkávat dál,“ vyznal se Dušan Sitek. Také Helena Čermáková popřála své kolegyni štěstí a klid pro práci. „Musím ale říct, že jsem z toho nesmírně smutná. Z lidského i profesního hlediska. Peťa je velmi empatický člověk a každé setkání na jevišti i mimo něj bylo radostí,“ prozradila známá herečka, která je stejně jako Hřebíčková nositelkou Thálie.

Své stanovisko k situaci zaujalo i město Zlín, které je zřizovatelem divadla. „Ač odchází ze Zlína, neznamená to, že na ni zapomeneme. Petra, nositelka Thálie, stejně jako paní Čermáková, ke zlínskému divadlu bude vždycky patřit a její jméno tady bude zaznamenáno velkým písmem pro všechny milovníky kumštu,“ řekla primátorka Irena Ondrová.

Hřebíčková je v angažmá Městského divadla Zlín od roku 2003. Za šest let na zlínské scéně má na svém kontě bezmála padesát rolí. Cenu Thálii obdržela za postavu Maryši ze stejnojmenného dramatu, ve kterém excelovala.

„Zazářila také ve filmu. V roli Jarušky ve snímku Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále či v Proměnách od Tomáše Řehořka. V neděli 11. října ji mohou diváci vidět v České televizi v novém televizním filmu o lásce, vášni a věrnosti v režii Milana Cieslara Sněžná noc. V něm si zahrála po boku Jitky Čvančarové, Vladimíra a Michala Dlouhých, Jana Zadražila a dalších,“ informovala mluvčí divadla Hana Šmardová.

V příštím roce bude mít také premiéru komorní film Jana Hřebejka Kawasakiho růže, v němž herečka ztělesňuje postavu reportérky Radky.

Známou divadelnici čeká v nejbližší době premiéra pražského lyrikálu Kudykam od autorské dvojice Michal Horáček a Petr Hapka. V inscenaci, kterou režíruje Dodo Gombár, hraje postavu Martiny.

V současné době zkouší také v brněnském divadle U Stolu. Od prosince pak bude na volné noze.