Do útulné a vyhřáté čítárny knihovny, v níž sedí na šedesát malých čtenářů a čtenářek, přicházejí k jejich radosti v doprovodu ředitele knihovny Radovana Jančáře starosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský s exvelvyslancem Česka v Dánském království Zdeňkem Lyčkou. Společně předávají cenu nejlepší čtenářské rodině Zlínského kraje za rok 2013, jíž se stala šestičlenná česko-chorvatská rodina Brajdič, která si loni vypůjčila v hradišťské knihovně BBB 679 knih a časopisů. Na pomyslný piedestal pro nejpilnější čtenářku oddělení pro děti je vystupuje Veronika Kujová.

A pak už do čítárny vstupuje Sněhová královna, o níž pohádka vypráví, že má hrozivou moc, protože, kam vkročí, srdce lidí jakoby zledovatí. V pátečním podvečeru tomu tak není. Kluci a holky sedící v hlavního stanu Noci s Andersenem mají odvážná srdce láskou k bližnímu, a ta dokáží zlomit královninu moc. Než z čítárny odporoučí, řekne dětem pár hezkých slov a prozradí jim, že jejím pohádkovým stvořitelem byl spisovatel Hans Christian Andersen.

Knihovnice ale vyjeví, roli královny na sebe vzala herečka Slováckého divadla Alžběta Kynclová.

Kluci a holky pak s nevšední pozorností poslouchají Andersenovu pohádku Princezna na hrášku, kterou jim předčítá Květoslav Tichavský, muž na postu starosty Uherského Hradiště. O Dánsku pak dětem poutavě vypráví bývalý velvyslanec v Dánském království Zdeněk Lyčka.

„Musím tady připomenout, že před rokem, v den narození světoznámého dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena byly v Odense odměněny bronzovou plaketou za projekt Noci s Andersenem knihovnice dětského oddělení BBB Hana Hanáčková a Miroslava Čápová," informuje Zdeněk Lyčka. Trofej uděluje Hans Christian Andersen Award Committee organizacím, institucím i jednotlivcům, kteří přispěli k propagaci a rozšíření znalostí o nejvýznamnějším dánském spisovateli.

„V roce 2000 měla na půdičce nově opravené synagogy první Noc a Andersenem, na niž na naše pozvání přišlo k předčítání pohádek dvacet dětí. O rok později se připojilo dalších 30 knihoven a rok co rok jich v Česku i v zahraničí přibývá," spíše konstatuje, než se chlubí knihovnice Mirka Čápová. Prozrazuje, že dnes probíhá Noc s Andersenem v 1385 místech a zažije ji bezmála 82 tisíc dětí i dospělých.

Po hezkém večerním programu si děti v hradišťské knihovně četly pohádky, po nichž spokojeně usínaly.