Úvodní slovo na vernisáži výstavy, představující tvorbu dvou desítek autorů z oborů grafika, malba, plastika a fotografie, pronesl Oldřich Páleníček. Ten nejen že vyjmenoval místa, kde všude se letos bude možné setkat s expozicemi členů SVUMSP, ale také upozornil na vzrůstající význam Sdružení pro Uherskobrodsko.
„Říkám to proto, abychom vryli do mysli veřejnosti vědomí toho, že naše výstavní a tedy i kulturní činnost daleko přesahuje hranice uherskobrodského regionu a že je to jedna z forem jak Uherskobrodsko i Uherskohradišťsko propagovat a zviditelnit," poznamenal Oldřich Páleníček.
Dvaadvacet let činnosti SVUMSP představuje podle něj bezmála čtvrt století vystavovatelské činnosti a intenzivní, mravenčí a dobrovolné veřejné kulturní práce.
„Naše Sdružení se tak stává historickou součástí kulturního života Uherského Brodu, což se nedá jen tak přehlédnout. Byli bychom vděčni, aby si toho s větším zájmem všímali ti, kteří jsou zodpovědní za kulturní život Uherskobrodska a vzali Sdružení na vědomí, jako plnohodnotnou, kulturně vzdělávací instituci," upozornil Oldřich Páleníček a poté poděkoval řediteli brodského Domu kultury Jaroslavu Mikulíkovi za jeho vstřícný postoj vůči SVUMSP. Výstava potrvá do 1. července
Sdružení vzniklo z Klubu učitelů výtvarníků, které mělo sídlo ve Vlčnově a už v předrevolučním období mělo dlouholetou tradici. Jejím předsedou byl výtvarný pedagog Ivan Jurčička. Ten společně s Milanem Boudou, Oldřichem Páleníčkem a Karlem Táborským založil v listopadu 1989 sdružení nové.
Na první hromadné schůzce 10. března 1990 v Uherském Brodě byly schváleny stanovy vznikajícího sdružení. Jeho ideou bylo nepřímé navázání na ideály Sdružení výtvarných umělců moravských, založené Jožou Uprkou v roce 1907.
Registrace Sdružení proběhla na Ministerstvu vnitra 21. května 1990 s názvem Sdružení nezávislých výtvarníků moravsko-slovenského pomezí se sídlem ve Vlčnově. Sdružení spojovalo výtvarníky okresů Břeclav, Hodonín, Uherské Hradiště, Trenčín, Senica a Bratislava – vidiek.
Mezi nejvzdále¬nější umělce patřil pražský výtvarný teoretik, etnograf a muzeolog Josef Beneš,Zdeněk Lorenc, kreslíř, grafik a básník legendární surrealistické skupiny RA, rovněž žijící v Praze. Ze slovenského Hlohovce to byl grafik Viktor Chrenko, který v oblastí ex libris dosáhl evrop¬ské úrovně.
Členem sdružení byl do roku 2005 i žijící syn legendárního malíře moravského Slovácka Joži Uprky, mistr akvarelu a oleje Martin Sochor-Uprka.
Do rozpadu federace mělo sdružení 87 řádných členů. Začátkem roku 1998 došlo ke změně stanov. Sdru¬žení se stalo uměleckou, výběrovou organizací a změnil se i název na Sdružení výtvarných umělců moravsko-slovenského pomezí a po Ivanu Jurčičkovi se stal předsedou František Slovák. Nyní je předsedou Milan Bouda.
Současní členové Sdružení výtvarných umělců Moravsko-slovenského pomezí:
o Ašot Arakeljan
o Milan Bouda
o Jaroslav Bureš
o Antonín Hájek
o Pavel Hanák
o Víťazoslav Chrenko
o Vladimír Chrenko
o Mgr. Eva Jandásková
o Jindřich Kárský
o Dr. Stanislav Knotek
o Marie Křapová
o Miroslav Kubiš
o Vlastimil Mahdal
o Oldřich Páleníček
o Zdenka Ramnousková
o Eva Slačálková
o František Slovák
o Jaroslav Surý
o Anna Šalandová
o Karel Táborský
o Libor Velan
o Zdeněk Zábranský
o Čestným členem je Viktor Chrenko