Po tragických povodních klesla cena domu v hodnotě milion korun na polovinu. Po deseti letech má takový dům cenu až 1,3 milionu korun.

„V letech 1997 až 1998 tady domy měly hodně vysokou cenu. Po povodních rapidně klesly, trvalo to tak dva tři roky. Od roku 2002 však ceny začaly opět stoupat a vlastně stoupají až dodnes,“ prozradila Renata Bittnerová z realitní kanceláře Panorama v Uherském Hradišti.

V současnosti se domy i pozemky v záplavových oblastech prodávají za poměrně vysoké ceny, které jsou téměř srovnatelné s cenami ve Zlíně nebo v Brně.

Nejvíce nyní lidé obydlují rizikové oblasti ve Starém Městě, Jarošově, Kunovicích nebo Kněžpoli. „Ve Starém Městě je nová lokalita, staví tam domy hodně lidí. Je to hlavně kvůli tomu, že v nerizikových oblastech je nedostatek pozemků a poptávka je stále vyšší. Lidé proto volí tyto oblasti,“ dodala Bittnerová. Vypadá to, jako by lidé už neměli z povodní strach.

„Samozřejmě se stává, že jakmile se zájemci o dům dozví, že je v rizikové oblasti, jejich zájem opadne. Takových případů však není mnoho. Strach už z lidí trochu opadl a chtějí sehnat bydlení za přijatelné ceny, proto se stěhují do těchto lokalit,“ vysvětlil Petr Zubíček z realitní kanceláře Zvonek.

Ve Starém Městě mají majitelé pozemků u Moravy povinnost dostat se s domem nad rizikovou úroveň. Proto museli dům „zvedat“ skoro o dva metry. „Koupili jsme tam pozemek, protože chceme bydlet ve Starém Městě. Dům jsme zvedali o metr a osmdesát centimetrů. Riziko je tak omezeno a budeme doufat, že pokud by náhodou povodeň přišla, že nás to nevyplaví,“ poznamenal Jiří Janča, majitel domu ve Starém Městě.

Přečtěte si také:

Asi umí poručit větru dešti

Plaváček Karolínka se vody nebojí