Třináctý ročník koštu se uskutečnil v režii mysliveckého sdružení. Sešlo se na něm  447 vzorků pálenek, které pocházely většinou z Moravy, ale například také ze  slovenského Sence. Návštěvníci koštu mohli kromě tradičních destilátů ochutnat vzorky z třešní, rynglí, višní, moruší, malin, ostružin či medovice, ořechovky, griotky, ale také jedinou mlátovici od Romana Rybnikáře ze Strážnice.

Myšlenka pořádat košty slivovice se urodila v hlavách kostelanských myslivců poté, co za nimi udělali pomyslnou tečku tamní chovatelé drobného zvířectva. „Po nich převzali štafetu v koštu slivovice myslivci. Překvapilo nás, jak dobrý ohlas košty zase začaly mít, a proto v nich  pokračujeme,“ sdělil předseda kostelanských myslivců Miroslav Bartošík, jehož trnkovici přiřkli porotci při loňském koštu titul šampiona.

Letošnímu mysliveckému koštu ale vévodili přespolní. Šampionem se stala slivovice ročníku 2011 od Jiřího Němečka z Nedakonic. Už loni si Němeček odvezl domů jedno uznání. Stal se jako člen kostelanského mysliveckého sdružení nejlepším sběračem vzorků pálenek. Na loňský košt jich z celkového počtu sehnal bezmála tři stovky.

„Té letošní vítězné slivovice jsem napálil jenom sedm a půl litru. Chystal jsem si ji na padesátiny, které oslavím za dva roky. Jestli ale to té doby vydrží, to je ve hvězdách,“ povzdechl si s úsměvem Němeček. Radostně zavzpomínal  na to, že jeho pálenky dobyly 
v minulých letech stupně vítězů například ve Starém Městě a na Salaši.  

Pocty za nejlepší vzorek loňské meruňkovice se dostalo Jaromíru Bílkovi z Ostrožské Nové Vsi a cena za hruškovici z roku 2011 putovala Janu Roučkovi do Strážnice.