Alespoň ne ve třídě nejmenších ultralehkých letadel. Rekord pokořilo letadlo Shark, na jehož vývoji se podíleli i v kunovické firmě 5M. Právě na Slovácku se totiž zrodil vstupní materiál, z něhož jsou stěžejní laminátové díly stroje.
„Od nás pocházela speciální houževnatá epoxidová pryskyřice, kterou jsme vyvinuli na základě výzkumu 
a vývoje.

Máme totiž vlastní laboratoře a vlastní vývojové oddělení. Naše pryskyřice impregnují, čili nasytí skleněnou tkaninu a po vytvrzení vznikne laminát, ze kterého je vyrobené komplet celé letadlo Shark. Od krytu motoru, samotného trupu až po křídla," vysvětlil Ondřej Vašťák, vedoucí obchodního oddělení 5M.

Letadlo Shark je unikátní 
i v tom, že je celé z laminátu. „U standardní výroby ultralehkých letadel se kombinuje laminát s hliníkovými díly. Díky vlastnostem našich epoxidových pryskyřic lamináty odolávají vysokému namáhání při velkých rychlostech," poznamenal Ivo Procházka, obchodně-technický poradce slovácké firmy.

Letečtí odborníci ze Slovácka jsou už dlouhá léta uznávanými kapacitami ve svém oboru. „Pro nás je důležité udělat českou certifikaci, protože Češi jsou světový fenomén a unikát, jsou uznávaní. Paralelně pracujeme na německé certifikaci, protože ji akceptuje skoro celá Evropa," uvedl před nedávnem šéf společnosti vyrábějící letadla Vladimír Pekár.

Kunovická společnost má na svém kontě už několik úspěchů, které zaznamenala 
v nejrůznějších odvětvích lidské činnosti.

„Třeba pro škodovku jsme dělali výztuhu spojleru. 
V autobusech Iveco, což je bývalá Karosa, se s našimi nosiči zavazadel jezdí i v Uherském Hradišti. Ve vlacích CityElefant stejně jako 
v letadle L410 pochází z naší výroby interiérové obložení stěn. Máme zastoupení dokonce v kosmu, jelikož naše lepidlo je použito na satelitu. Naše sendvičové panely jsou použity i při konstrukci plochy teleskopu, který má padesát metrů v průměru a staví se v Mexiku," vyjmenoval Ondřej Vašťák. 

Zajímavá čísla

Jaké hodnoty francouzští piloti ve vzduchu dosáhli?  Na 15 kilometrů to byla rychlost 279,48 kilometrů za hodinu, na  padesátikilometrové trase 274,80 kilometrů za hodinu, na stokilometrové 282,35 kilometrů za hodinu a na pětisetkilometrové rekord reprezentuje 254,27 kilometrů za hodinu.