Že tuto trasu i při nepříznivém větru uletí za šest a půl hodiny jako první, dokazuje, že holubí samičky nejsou symbolem lásky pro nic za nic.

„Je to závodní taktika. Holubice se celý týden těší na svého partnera, kterého k ní nepustíme, a když doletí ze závodu, za odměnu se s ním smí sejít. Tato samička je opravdu velmi zamilovaná," vysvětlil Peter Chytil ze slovenských Kopčan, který se svými ptačími svěřenci vyhrál generální mistrovství časopisu Letu zdar, a právě proto jeho opeřená samice zazářila natolik, že získala titul generální holubice. „Cena takového ptáka se pohybuje v řádu statisíců," informoval Peter Chytil, jehož tým závodních holubů pro tuto sezonu čítá asi sedmdesát jedinců.

Letos už 24. ročník výstavy holubů se tradičně koná ve Šternberku, tentokrát se ale kvůli rekonstrukci tamní výstavní haly přesunuli chovatelé holubů do Hluku, jak potvrdil organizátor akce Stanislav Matuška. „Toto místo je pro nás známé, konávají se zde i jiné celostátní výstavy. Letos tady návštěvníci najdou čtyřicet pět holubů do dražby, sedmdesát dva holubů z mistrovských kolekcí a sedmdesát opeřenců ze soutěže časopisu Letu zdar," uvedl Stanislav Matuška.

Výstavu spojenou s dražbou si nenechal ujít ani místní chovatel Jaroslav Kadlček z Dolního Němčí. „Zabývám se těmito ptáky už od roku 1959. Také se účastním závodů, ale dnes budu pouze nabízet holoubata do dražby," nechal se slyšet Jaroslav Kadlček.

Na akci nechyběli ani slovenští příznivci těchto opeřenců. „Sám tu žádného holuba dnes sice nemám, ale chovám je. Využívám těchto příležitostí k tomu, abych se setkal s kolegy z Moravy a Čech," vyjádřil se Stanislav Rybár ze slovenské Prievidze.

ADÉLA BURÁŇOVÁ