Čtyřčlenný kurátorský tým vybral v úterý 20. prosince to nejlepší od 77 autorů, kteří poslali své snímky do Ohlédnutí 2016. Celkem se sešlo 767 fotografií. Porota ve složení fotograf Marek Malůšek, Michal Stránský a jako hostující členové básník, spisovatel, dramatik a divadelní režisér Jan Antonín Pitínský a historik umění a kurátor Rostislav Koryčánek neměla lehkou práci.

„Podstatnou novinkou letošního ročníku bylo přihlašování fotografií přes webové rozhraní projektu a také nová internetová stránka s možností lepšího prohlížení, jak aktuální výstavy a fotografií, tak také minulých ročníků," (podívat se můžete ZDE)informoval mluvčí Městských kin Jaromír Orel. Na nedělní vernisáži předal pomyslné žezlo loňský vítěz Aleš Duda tomu novému Dušanovi Kimerrovi.

Zkrátka nepřišel ani loňský oceněný, který ve stejný den otevřel menší fotografickou expozici v kavárně kina. Pravidelnou součástí finální výstavy od roku 2006 jsou též vzpomínkové panely osobností, které v uplynulém roce opustily svět živých.

„V kině Hvězda tak můžete vzpomenout na pedagoga a básníka Martina Horkého, malíře a pábitele Zdeňka Targuse Červinku a herečku Kristinu Beranovou (Maděričovou)," prozradil ředitel Městských kin Josef Korvas.

Propojení podstaty Ohlédnutí, to je zachycení života nejen na Slovácku, ale i na Horňácku, dokladoval i hudební doprovod, o který se postarala cimbálová muzika Kubíci z Velké nad Veličkou. Nebyl to ale jediný hudební zákusek večera – již tradičně se ve večerních hodinách konal koncert v sále kina, letos to byla folklor-beatová kapela Docuku z Valašského Meziříčí s hostem Jitkou Šuranskou, rodačkou z Kudlovic. Další ročník Ohlédnutí 2017 bude vyhlášen na konci léta. Výstava Ohlédnutí 2016 potrvá do 8. února.