Závodilo se v požárním útoku a více než tři stovky diváků si určitě přišly na své. Hned při slavnostním nástupu se totiž rozhodl stávkovat elektrický proud a stožáry, které měly osvětlovat závodní dráhu, pohasly.

Po chvíli se však přece jen pořadatelům podařilo rozsvítit alespoň dva ze čtyř stožárů a závody mohly začít. Hned první se na start postavil loňský, a vlastně i předloňský vítěz, domácí tým z Vések. Ten si v letošní sezoně Velké ceny Uherskohradišťska v požárním útoku počínal více než suverénně a žádnému soupeři nedal šanci. A také jejich vstup do nočního závodu byl přímo skvělý.

Mnozí z diváků se ještě nestačili ani pořádně zorientovat, kde je start a kde je cíl, a terče po zásahu vodního proudu již padaly. Čas 15:74 nastavil všem tak vysokou laťku, že se již žádnému celku nepodařilo ji překonat. Když jsem viděl hasičské „finišmeny“ družstva Vések utíkat s hadicemi k cílovým metám, tak jsem si říkal, jak by asi dopadlo jejich měření sil s útočníky fotbalového Slovácka. Byl by to jistě zajímavý souboj hasičských amatérů, jak běží s hadicemi proti profesionálům běžícím s fotbalovým míčem.

Abych se přiznal, když tak pozoruji oba útoky, sázel bych spíš na vítězství hasičů. Ten, kdo však nikdy neviděl souboje v požárním útoku, ten si jistě myslí, že hasičský sport je sportem, ve kterém se v neděli sejdou chlapi, vezmou si hadice a závodí. Ono to v podstatě tak je, jenže těmto závodům předchází spousta tréninkových hodin, kdy se musí vypilovat doslova každý pohyb.

V České republice má požární sport velkou oblibu a registrováno je více než 7 000 týmů všech věkových kategorií, do kterých je zapojeno téměř 320 000 členů. Proto je jistě potěšující, že právě hasiči z Vések se v letošním roce umístili na šestém místě v mistrovství České republiky. Ještě lépe se dařilo ženám z Vlčnova. Ty skončily dokonce čtvrté. Inu, tento sport si získává stále více fanoušků, což dosvědčuje i ta skutečnost, že požární sport byl v letošním roce představen na letních olympijských hrách v Pekingu jako sport s velkou budoucností.

Kdo má jen trochu vztah k hasičům, ten si však určitě nenechá uniknout sobotní fotbalové utkání, ve kterém se střetne druholigové Slovácko s celkem Fulneku. A právě v tomto utkání jen vítězství domácích může částečně uhasit již značně rozhořený sestupový požár. V sestavě Fulneku by měli být k vidění tři bývalí hráči Synotu – Vajda, Koštuřík a Lukaštík, takže se bude na co dívat. O půl hodiny později v sousední sportovní hale bude jistě další zajímavá podívaná, tentokrát na prvoligový volejbal v podání žen Slovácké Slavie a Šternberku. A aby sobotní podvečer rozptýlil sportovní fanoušky do všech stran, tak v 17.00 vypukne ve Starém Městě souboj volejbalistů VSK proti současnému lídru prvoligové tabulky z ČSU Praha.

A jelikož jsme na Slovácku, které někdy připomíná spíše Kocourkov, tak ve stejnou dobu, to znamená v sobotu 1. listopadu roku 2008 v 17.00 hodin začíná také očekávané okresní hokejové derby mezi celky Uherského Hradiště a Uherského Ostrohu. No, a pak se říká, že vše se dělá hlavně pro diváky. Čtyři atraktivní zápasy a všechny se hrají v jednom regionu a ve stejný termín.

Pokud se však nebudete moci rozhodnout kam v sobotu za sportem, tak máte ještě možnost pátou. Tou je teplo domova a televizní obrazovka, kde v přímém přenosu bude k vidění utkání anglické Premiér ligy Chelsea FC proti AFC Sunderland. O tom, že se hraje ve stejnou chvíli jako náš „slovácký čtyřboj“, o tom nemusíte pochybovat.

Vojtěch Johaník