Akce, která potrvá do soboty 22. července se zastávkami v Kyjově a ve Zlíně, bude mít mimořádně slavnostní příchuť. Dne 30. května totiž oslavila 80. narozeniny stálice festivalu a jeho první dramaturg, slovenský jazzman Peter Lipa.

Hlavní festivalový koncert na nádvoří Jezuitské koleje v Uherském Hradišti tak bude součástí jeho celoročního narozeninového turné a také jedním z míst, kde pokřtí své CD natočené v New Orleans – Nola. „Aby těch jazzových legend v letošním programu nebylo málo, tak nás svou návštěvou poctí i Mojmír Bártek, trombonista, skladatel, aranžér a pedagog, který osmdesátku oslavil už vloni. Se svou kapelou The Young Pekáč nabídne světové standardy stejně jako své vlastní jazzové kompozice,“ prozradil organizátor jazz weekendu Jan Dudek.

V Buchlovicích se uskutečnilo jedinečné setkání hodových stárků
V Buchlovicích se uskutečnilo jedinečné setkání hodových stárků

Posledním účinkujícím hlavního festivalového koncertu bude po několika letech opět sestava amerického pianisty a skladatele Skipa Wilkinse. Na festival přijede se svým synem Danem (saxofon), dalším americkým hudebníkem Jessy Simpsonem (bicí) a Tomášem „Kaštanem“ Barošem (kontrabas).

Hlavní koncert v Kyjově bude letos mírně odlišný od toho hradišťského, protože na něm nahradí svůj loňský výpadek covidem přemožený Big Band Milana Svobody. Mojmír Bártek s kapelou a taky sestava Skipa Wilkinse budou účinkovat i na kyjovské Jančovce.

Letošní koncerty Víno a Jazz odehraje v Uherském Hradišti i v Kyjově zlínská stálice F-dur Jazzband se svými sólisty Zuzkou Sapárovou a Rolandem Hamajem a speciálním hostem festivalu, ukrajinskou zpěvačkou Victorii Shostak.

„Victoria bude účinkovat i v pátek v CENTRO Zlín Malenovice a na sobotní Jazzové snídani spolu se slovenským pianistou Martinem Mičianem a saxofonistou Milo Suchomelem,“ doplnil Jan Dudek.

Zajímavostí letošního festivalu bude výstava fotografa a jazzového „démona“ Ivana Kelly Köhlera karikaturisty Stana Lajdy (oba jsou žilinští výtvarníci). Jediným tématem expozice bude Peter Lipa. Vstupenky na koncerty Víno a Jazz ve čtvrtek i na hlavní festivalový koncert v pátek jsou v předprodeji v MIC a samozřejmě i přímo na místě konání. (pb)