Na mnoha věcech se však před blížícím se začátkem školního roku ušetřit nedá.

Markéta Měrková z Uherského Hradiště má doma šestiletou dceru, která se chystá poprvé do školy. „Snažili jsme se dceři některé věci pořídit v předstihu a měli jsme štěstí i na slevy a výprodeje. Dalo se ušetřit například na aktovce, kterou jsme místo za dva tisíce koupili za pět set korun. Dcera má už připravené i pouzdro, které dostala od babičky, a desky na sešity,“ prozradila Měrková. Podle ní záleží také na škole, do které dítě chodí. „Zatímco na ZŠ UNESCO, kam byla dcera původně přihlášená, pro nás měli dlouhý seznam potřebných věcí, v ZŠ Za Alejí, kam bude nakonec dcera chodit, nám řekli jen pár věcí, které máme koupit. Ještě musíme pořídit ubrus do výtvarky, teplákovou soupravu a pytlík na oblečení, tak si myslím, že celkem se do dvou tisíc vejdeme,“ domnívá se Měrková.

Chcete vyjádřit svůj názor? Hlasujte v anketě vpravo nebo se zapojte do diskuze pod článkem.

Alespoň symbolickou částkou přispívají naštěstí žákům prvních tříd základní školy. „Každému prvákovi musí škola podle zákona zakoupit pomůcky v minimální hodnotě dvě stě korun,“ přiblížil mluvčí Zlínského kraje Patrik Kamas.

„Dětem jsme letos pořídili šanony na pracovní sešity, plastelínu, barvy a kelímek. Vybírám věci tak, aby dohromady stály dvě stě korun. Učebnice a písanky dostanou zdarma a zůstanou jim,“ poznamenala zástupkyně ředitele Základní školy Za Alejí Uherské Hradiště Marie Holčíková. Zároveň dodala, že balíček s pomůckami prvňáčkům nosí také zástupci uherskohradišťské radnice.

Prvňáčci sice některé věci dostanou ve škole, avšak Marcela Hanáčková z Uherského Hradiště, která nakupuje školní věci pro sedmáka, zaplatila o prázdninách skoro dva tisíce. „Nejen nový batoh, přezůvky, tenisky, ale také sešity, pera nebo pravítka stojí peníze,“ uvedla Hanáčková. Zároveň dodala, že některé věci koupili ještě na konci školního roku, kdy nebyly nikde fronty a některé věci vyšly levně.

Rodiče středoškoláků si už sáhnou do kapsy hlouběji. Sami totiž kupují kromě základních pomůcek i veškeré učebnice.

„Potřebujeme jich tak dvanáct. Za cizojazyčné jsem dal přes tisícovku, za tři do matematiky dvanáct set a další nakoupil na burze od starších kolegů tak po stovce,“ upřesnil šestnáctiletý student střední průmyslové školy Svatoslav Kutra. Do druhého ročníku si plánuje koupit i nové přezůvky a tenisky.

oufá, že se finančně vejde do čtyř tisíc. Nápor školáků očekávají v těchto dnech také papírnictví a supermarkety. „Letos jsme slevy na školní potřeby zahájili prvního srpna a potrvají u nás až do 9. září. Při výběru potřeb pro školáky a studenty rozhoduje v první řadě kvalita, design, praktičnost a samozřejmě cena,“ poznamenala mluvčí Teska Jana Matoušková. Podle ní chtějí být děti i studenti in a chtějí se odlišovat.

„U nejmenších jednoznačně vedou filmové a seriálové postavičky. Mezi nejžádanější patří piráti z Karibiku nebo medvídek Pú, který lze nalézt na obalech a deskách na sešity, batozích i na penálech,“ dodala. Zákazníci také místo klasických per kupují takzvané rollery, které jsou vhodné pro praváky i pro leváky, nebo trojhranné tužky, které umožňují lepší držení.

Marie Šidlová