Na pódiu historického Slovanského sálu Stojanova gymnázia Velehrad se představil pěvecký sbor Gymnázia Uherské Hradiště VIVA LA MUSICA, hradišťský smíšený pěvecký sbor Svatopluk, část pěveckého sboru Stojanova gymnázia, děkanátní sbor Mayen – Mendig a dívčí pěvecký sbor Mädchenkantorei.

Dva posledně jmenované sbory dlely v rámci projektu Česko-německé kulturní dny Uherské Hradiště – Mayen 2017 v metropoli Slovácka na třídenní návštěvě.

„Já si myslím, že smysl partnerství dvou měst není jenom v tom, že se navzájem navštěvují politici a představitelé měst, ale že otevírat cestu k dobrým vztahům pomáhá setkávání lidí z oblasti kultury, sportu, školství a dalších oblastí společenského života. A to se nám daří," řekl hrdě první muž Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

Cílem projektu je rozšířit dosavadní spolupráci dvou pěveckých sborů: Děkanátního sboru Mayen-Mendig (NSR) a pěveckého sboru Svatopluk (ČR), která byla započata v roce 1994, a to vystoupením pěveckého sboru Svatopluk ve městě Mayen u příležitosti podpisu partnerské smlouvy mezi městy Mayen a Uherské Hradiště.

„V roce 2014 se pěvecký sbor Svatopluk představil v Mayenu, o rok později tu byli na návštěvě pěvci z německého města. Dnes jsem ale vůbec poprvé slyšel zpívat dívčí sbor Mädchenkantorei. Snad se nám s ním podaří navázat družební styky," plánoval Filip Macek, sbormistr hradišťského Svatopluku a pěveckého sboru Stojanova gymnázia.

Po pomyslné tečce za koncertem, jež byla Óda na radost od Ludwiga van Beethovena, kterou společně zapělo všech pět pěveckých ansámblů, následoval potlesk diváků vestoje. A pak přišla chvíle hostů z Mayenu, kteří pro své hostitele, mladé zpěváky, přinesli na pódium krabici plnou čokolád, pro dospělé pěvkyně a pěvce zase víno.