„Slovácké muzeum, jak jej lidé dnes znají, by nebylo bez každodenní usilovné práce všech jeho pětačtyřiceti zaměstnanců. Jsou pilní, skvělí a obětaví. Prostě potkal jsem se tu s týmem spíše přátel než profesních kolegů a kolegyň. Je mi ctí, že jsem s nimi mohl jako ředitel pracovat třiadvacet let," řekl dlouholetý šéf Slováckého muzea v Uherském Hradišti Ivo Frolec. Všechny objekty muzea bez výjimky absolvovaly během posledních dvou desítek let pečlivou obnovu. Přibyly v nich nové expozice, výstavní sály a v bývalých kasárnách má muzeum úplně nový centrální depozitář. „Splnili jsme řadu vědecko-výzkumných úkolů, vydali jsme spoustu publikací a dělali jsme všechno pro to, aby se Slovácké muzeum dožilo stého výročí ve skvělé fyzické, ale také duševní kondici," konstatoval ředitel.

Práce v muzeu byla a je radostí pro historičku a dlouholetou zástupkyni ředitele (vykonávala ji 21 let pozn. red.) Blanku Rašticovou. „Těší mě, že se nám daří nejen práce, ale také pomáhat a sloužit lidem. Jsme kolektiv, který táhne za jeden provaz, ale v zájmu dobré věci se také někdy dostaneme do sporu. Ten však naštěstí vždycky dokážeme vyřešit. Vždy se najde někdo, kdo přijde s myšlenkou, ostatní se přidají a pomohou mu ji realizovat," poznamenala Blanka Rašticová.

Stovky lidí přišly v sobotu na oslavy stého jubilea Slováckého muzea v Uherském Hradišti.

Muzeum si podle ní i ředitele zasloužilo ke stému jubileu obnovu dosavadní muzejní expozice. Ačkoliv byla čtyřicet let stará a na svou dobu šlo o neobyčejně novátorskou až experimentální prezentaci, přesto ji bylo potřeba inovovat, zatraktivnit a dát jí důstojný a moderní design. A tak několik let připravoval novou expozici autorský tým ve složení Ivo Frolec, Romana Habartová, Marta Kondrová a Petr Číhal za odborné spolupráce s Ludmilou Tarcalovou.

„Při instalaci pomáhali mimo odborné a externí pracovníky muzea Petru Bitnerovou a Gabrielu Směřičkovou také znalci způsobu oblékání kroje v konkrétních lokalitách, aby byla v co největší míře zaručena autenticita prezentovaných krojových celků," uvedla etnografka muzea Marta Kondrová.

V sobotu 31. května zamířily do areálu muzea ve Smetanových sadech v Uherském Hradišti stovky lidí. Čekal je tam odpolední jarmark i bohatý kulturní program na pódiu naproti budově muzea. Tam davy doprovodily slavnostní průvod krojovaných chas i pracovníků muzea v dobovém oblečení z počátku minulého století, jenž vyrazil po 17. hodině z Masarykova náměstí.

Ještě než návštěvníci vstoupili do prostorů čerstvě otevřené expozice, pozdravili je David Pavlíček v roli zakladatele muzea Františka Kretze i starosta města Květoslav Tichavský. Markéta Pánková z Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského předala do rukou ředitele Ivo Frolce medaili J. A. Komenského. Slavnost vyvrcholila večerním komponovaným pořadem, v němž folklorní soubory Vlčnovjan, Vlčnovské búdové umělkyně a Cifra představily vtipným a svěžím způsobem v hodinové zkratce historii Slováckého muzea od jeho založení až po současnost.