Kromě něj se bude v centru města prezentovat osm moravských vinařů s celkem 26 druhy svatomartinských a mladých vín.
Vrcholem akce bude samotný akt žehnání, který se uskuteční v 11 hodin 11 minut a provede ho hradišťský farář Jan Turko. „Slavnostní atmosféru pro příjezd svatého Martina na bílém koni v doprovodu krojované chasy navodí před jedenáctou hodinou vystoupení Národopisného souboru hradišťského gymnázia,“ informovala za pořadatele vedoucí Městského informačního centra Uherské Hradiště Bernadetta Vaculíková.
Lidé dostanou u vchodu škvarkovky
Návštěvníci budou moci přímo na náměstí ve vinném stanu ochutnat některá mladá vína. Veřejnost se může těšit nejenom na letošní skvělou úrodu z vinných tratí, ale i na svatomartinskou kuchyni nebo prezentaci výrobců oceněných značkou Regionální potravina. Pochutnají si tak například na zabijačkových i drůbežích specialitách nebo na různých pomazánkách.
Využít k tomu mohou ve vinném stanu takzvanou škvarkovku, kterou obdrží při vstupu na náměstí. V rámci vstupenky obdrží rovněž sklenici na víno, čtyři viněnky a katalog svatomartinských vín 2011. V odpoledních hodinách bude k ochutnávání mladých vín vyhrávat cimbálová muzika Kunovjané. Žehnání svatomartinského vína se koná na náměstí letos popáté. Přeneslo se tam z hradišťské vinotéky.
Označením svatomartinské víno se letos může pyšnit 365 vzorků, které letos takto vyhodnotili odborníci ve Valticích. Loni bylo svatomartinských vín pouze 238.
Doprovodnou akcí bude druhá přehlídka tradičních výrobků Slovácko v tradici. Po dva dny, pátek a sobotu, ji bude hostit hlavní sál hradišťské Reduty. Těšit se příchozí mohou na pestrobarevné kroje i tóny cimbálu, jarmark, řemeslné dílny, ochutnávky slováckých specialit a lahodných vín.
Na jarmarku se představí 32 nositelů známky Tradiční výrobek Slovácka. Prezentovat se budou v Redutě také jednotlivé mikroregiony Buchlov, Bílé Karpaty, Dolní Poolšaví, Staroměstsko, Ostrožsko, Východní Slovácko a města Uherské Hradiště, Uherský Brod a Napajedla.
11 řemeslných dílen
Na Masarykově náměstí v Redutě si od 13 hodin budou moct lidé vyzkoušet tradiční řemesla. Ve velkém sále bude naistalováno 11 workshopů: oblékání krojovaných panenek, tkaní na tkalcovském stavu, výroba slámových kraslic, pletení hvězdiček a komet z proutí, výroba batikovaných kraslic, výrobky z kukuřičného šustí, zdobení perníčků, malování strážnických ornamentů, pletení výrobků z kukuřičného šustí, drátování, točení keramiky na kruhu.