Užít si sobotní večer v Boršicích se podle odhadu organizátorů rozhodlo asi 250 lidí. To není málo, jenže před rokem se stejná akce mohla pochlubit návštěvností překračující čtyřstovkovou hranici. „Takový zájem vzbudilo setkání všech žijících boršických stárků, které tehdy bylo součástí plesu. Spousta lidí na to bylo zvědavých a přišlo i hodně samotných stárků. Sál je ale pěkně zaplněn také dnes. I když pravda, v osm hodin to moc slavně nevypadalo," prohlásila hlavní pořadatelka a předsedkyně kulturní komise při boršickém obecním úřadu Helena Veselá.

Taneční páry krojované či oděné ve společenský šat bavila dechová hudba Boršičanka a domácí cimbálová muzika Pentla. Uskutečnilo se defilé všech krojovaných účastníků, se svým hodovým pásmem se představila kompletní boršická chasa a s hluckými tanci vystoupil soubor Pentla. Došlo i na sólo pro všechny přítomné stárky.

Do Boršic dorazili krojovaní například ze Stříbrnic, Nedakonic, Buchlovic, Starého Města či Derfle. Bílý lajbl s vyšívanými nohavicemi si oblékl i starosta Boršic Roman Jílek, přestože pochází z Brněnska. „Už jsem ale zřejmě dobře aklimatizovaný, když si mě lidé zvolili. V kroji chodím třetím rokem, jestliže jsem starostou, měl bych jít příkladem. Tradice se musí dodržovat," usmíval se první muž zdejšího obecního úřadu.

To jiná návštěvnice, Martina Martináková, ač folkloristka, nechala kroj doma a přišla v civilu. „Ne že bych neměla k folkloru vztah, ale před hodinou a půl jsem se vrátila z rodinné dovolené v bavorských Alpách, kde jsme si pěkně zalyžovali. Uklidila jsem věci do skříní, vyprala dvě pračky a vyrazila," popsala svůj hektický den mladá žena.

Letošní další folklorní dění v Boršicích bude bohaté. V únoru se třeba uskuteční obecní zabijačka s fašankovou zábavou a pochováváním basy. Samozřejmostí jsou i podzimní hody a vánoční jarmark.

Velkou loňskou novinkou byly Burčákové slavnosti, které by měly letos v září pokračovat druhým ročníkem. Vystoupily na nich tři dětské a sedm dospělých souborů, oblíbený vinný mošt tekl proudem. „Spousta členů naší kulturní komise prošla folklorním souborem Pentla. Bylo jim líto, že soubor jezdí na festivaly jinam a tady nikdy žádný nebyl. Tak jsme to zkusili v poměrně malém formátu a zaznamenali jsme úspěch," dodala Helena Veselá.