Na improvizovaném pódiu umístěném před chrámem svatého Ducha vystoupí v neděli 11. září od 16.30 hodin žijící legendy české hudební scény – Spirituál kvintet a Hradišťan s Jiřím Pavlicou. Program doplní děti ze staroměstského souboru Dolinečka.
Právě na místě tohoto vystoupení by mělo v budoucích letech vzniknout staroměstské náměstí Velké Moravy. „Už několikrát jsme zkoušeli na stavbu nového městského centra získat nějaké dotace, ale vždy marně. Rozhodli jsme se tedy, že na to upozorníme i kulturní formou. Ukážeme tak nové možnosti budoucího náměstí. Že nejsou jen v archeologii, duchovnu a vědě, ale i ve společenském setkávání. Navíc se blíží výročí 1150 let příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu a náš program bude jedním z mnoha kamínků do mozaiky velkolepých oslav,“ nechal se slyšet staroměstský starosta Josef Bazala.

Termín koncertu organizátoři ze staroměstské farnosti a radnice nevybrali náhodně. V tu dobu se totiž v sousedním Uherském Hradišti budou konat vyhlášené Slovácké slavnosti vína a otevřených památek. „Do Hradiště přijedou tisíce lidí a my věříme, že je Velkomoravský koncert osloví. Mohou se od té spousty folkloru za celý víkend přesunout k trochu jiné muzice a zakončit svůj pobyt v Památníku Velké Moravy,“ myslí si Bazala, který by podle svých slov byl spokojen s návštěvou pěti set lidí. Staroměstští radní prý původně koketovali s myšlenkou, že by byl koncert oficiální součástí Slavností vína, z plánů však nakonec sešlo.

Peníze ze vstupného hodlají pořadatelé vložit na konto už několik let rozestavěného kostela svatého Ducha. Motoristé projíždějící v tento termín přes Staré Město musí počítat s uzavírkou celé Velkomoravské ulice. „Jedná se o úsek mezi odbočkou na Velehrad a hlavní staroměstskou křižovatkou. Část ulice bude sloužit jako parkoviště pro vozy návštěvníků. Uzavřeny budou také všechny vedlejší uličky, aby se koncert nesl v poklidné, nerušené atmosféře,“ doplnil starosta Bazala s tím, že uzavírka by měla trvat od 15. do 20. hodiny.

Garantem koncertu se stal jeden z vystupujících – hudebník Jiří Pavlica. „Chtěli bychom touto akcí všem Staroměšťanům přiblížit význam budovaného kulturně-duchovního centra s kostelem sv. Ducha a akcentovat jeho přínos pro město. Snad naše vystoupení přispěje také k připomenutí odkazu evropských patronů, svatých Cyrila a Metoděje, jejichž misie je spjata právě se Starým Městem neboli památným Veligradem,“ nechal se slyšet umělecký vedoucí Hradišťanu.

Postavit nový svatostánek, to byl kvůli nízké kapacitě kostela sv. Michaela letitý sen věřících Staroměšťanů. Kostel sv. Ducha se začal v sousedství Památníku Velké Moravy stavět v roce 2002. Letošní pracovní plán mluví o vybudování kopule z železobetonu s dvoumetrovou skleněnou čočkou a opatření železobetonové konstrukce dřevěnou střešní krytinou. Hlavní část svatostánku má být dobudována v roce 2014.