„Byla to naše premiéra, nacvičovali jsme od září. Bylo to docela složité, protože máme u děcek velký věkový rozptyl. Nejmladší mají tři roky a jsou tu i třináctileté. Celkem máme v souboru 27 dětí, ale vystupovalo jenom 21, máme nějaké děti nemocné,“ vysvětlovala vedoucí souboru Ludmila Hájková.

Letošní ročník okořenili pořadatelé pozváním muzikantů a tanečníků z Horňácka.

Do Lhoty přijel folklórní soubor Suchovjan ze Suchova a cimbálová muzika Romana Sokola z Velké nad Veličkou. Na pódiu se představil také starosta Suchova Petr Horňák.

„Chlapi už tu prý zpívali, já jsem ve Lhotě poprvé,“ prozradil starosta a přidal několik informací o souboru.

Rekordman ze Slovácka: během 35 let Rostislav Juřička (na snímku vlevo) absolvoval pět tisíc dialýz.
Rekordman ze Slovácka: za 35 let Rostislav Juřička absolvoval pět tisíc dialýz„Soubor funguje už patnáct let, já jsem v něm deset. Je nás asi deset párů. Pravidelně vystupujeme na Horňáckých slavnostech, jezdíme na vinobraní do Strážnice, zpíváme ve Vlčnově nebo na Slavnostech vína v Hradišti. Každý rok také jezdíme na Malostranské vinobraní do Prahy. Letos jsme udělali změnu, místo autobusem se jelo vlakem a byla větší pohoda,“ povídá starosta Suchova.

Jak moc je složité udržet v obci, která má něco málo přes pět set obyvatel, folklórní soubor? „Tak je to těžké. Stačí se podívat po našem věkovém složení. Mladé sháníme, ale moc se nám to nedaří,“ postěžoval si Petr Horňák.

Vystoupení souboru ze Suchova pozorně sledoval také lhotský místostarosta a člen cimbálovky Višňa Miroslav Pavelka.

„Vystoupení se mně líbilo, bylo výborné. Je trošku jiné jako naše. Ta harmonie písniček je jiná, rytmus je jiný a tančí se to trochu tvrději. Ale nejsem žádný odborník, to je můj pohled,“ upozorňuje na závěr.

Během večera ještě vystoupily Děvčice z Háječku. Celý večer hrála cimbálová muzika Romana Sokola z Velké nad Veličkou a domácí cimbálovka Višňa.

Ilustrační foto
Oktávky u nás kradli Slováci. Jsou ve vazbě