Chybět tam pochopitelně
nemohli zástupci Slováckého deníku, kteří tam ve svém stánku nabízeli nejen své noviny, ale také celou řadu zajímavých dárků, včetně těch pro své případné předplatitele.

V sobotu 18. prosince tam příchozí mohli také ochutnat cukroví ze soutěže Pečeme s Deníkem, včetně vítězných vzorků. Na své si na jarmarku přišli i ti nerozhodní, kteří ještě nevěděli, jaký dárek mají svým blízkým k Vánocům koupit. „Dnes se tu lidé mohou setkat
se sto dvaceti prodejci a lidovými řemeslníky z různých míst Moravy. Nechybí tu ani stánky s občerstvením, horkou medovinou, punčem, zabijačkou a dalšími specialitami,“ informoval Libor Habarta z občanského sdružení Kunovjan, které bylo spolu s městem Uherské Hradiště pořadatelem jarmarku. Ten neskrýval radost nad kulturním programem, který od pondělí 13. prosince jarmark provázel. „Dnes dopoledne tu vystoupil folklorní soubor Kopaničárek, Hájíček ze slovenského Chrenovca, Sboreček žen z Lipova a Cimbálová muzika Petra Galečky. Odpoledne tu byli Trubači z Hluku a v šestnáct hodin si tu lidé vypouštěli balonky s přáníčky
pro Ježíška,“ poodhalil kulturní zákulisí jarmarku Habarta.

Neodpustil si poznámku, že v pátek 17. prosince si lidé koupili na sto dvacet balonků, ale k nebi se jich kvůli mrazivému počasí vzneslo jen čtyřicet. „Třeba si je lidé přijdou vypustit o zlaté neděli,“ dodal Habarta. Netajil se tím, že proti loňsku je na trhu o desetinu méně kupujících. Zapravdu mu dala výrobkyně vizovického pečiva Jana Fialová z Brna. „Nejenom v Hradišti je to s odbytem mých výrobků rok od roku horší. Zdá se mně, že to řemeslo, kterému se věnuji přes dvacet let, pomaličku zaniká,“ řekla posmutněle Fialová. Na jarmarky do Hradiště ale jezdí ráda.

„Ačkoliv jsem Brňačka, tam na jarmarky nechodím. Pronájem stánku je tam hodně drahý. Tady za stánek zaplatím denně tři stovky. Dnes jsem zde první den, ale jestli je vydělám, to nevím,“ krčí rameny tvůrkyně figurek z chlebové mouky a vody. Lidé mají podle ní v této adventní době zájem převážně o zvonečky, betlémky a o podkovičky se zvonky. Spokojený s odbytem dřevěných výrobků pro domácnost, naběraček, vařeček a podobně, byl Josef Papala ze Strání. „Na slabší návštěvnosti se dnes podepsalo sněžení,“ poznamenal v sobotu Papala. To potvrdila i Lucie Škarvadová, prodávající ručně malované skleněné ozdoby z varného skla, které budou v čase vánočním zavěšeny na stojáncích nebo na lustrech pokojů, v nichž se budou mihotat plamínky čajových svíček. „Ten dá vyniknout nejrůznějším venkovským či přírodním malůvkám, kterými je už třináct let zdobím. Největší zájem je ale o malé skleněné zvonečky,“ pochlubila se Škarvadová.

zpravodajové Deníku