Zatímco milovníky cimbálu nezklamala cimbálová muzika Ohnica ze Slovácka, exotický zážitek nabídlo uskupení African project, jehož členové pocházejí ze Senegalu, Kamerunu a Izraele.

„Když jsem se jich ptala, jak dlouho spolu hrají, odpovědí bylo, že asi dva měsíce. A na otázku, co budou hrát, řekli, že zatím ještě neví. Prý záleží na publiku," naznačila styl celého tria Magdalena Múčková, která pořadem provázela.

Zatímco orientální umělci seznámili obecenstvo se hrou na koru, zvanou také africká harfa, nebo na bubínek zvaný orientální perkuse, skupiny RukyNaDudy z Frenštátu pod Radhoštěm rozezněla hradišťský Klub kultury rolničkami a moravskými gajdami. Jako zástupci divoké romské muziky se představili slovenští muzikanti Bartošovcům – Šukovcům z Čierneho Balogu.

V rámci řady koncertů se pořadatelé také ohlédli za letošními Slováckými slavnostmi vína a otevřených památek a předali třem obcím, které se Slavností účastnili, ocenění Vinařská obec roku. Letošními vítězi se stala obec Březová, Uherské Hradiště – Jarošov a Nedachlebice.

„Dnešní večer je vyvrcholením Slováckých slavností vína. A já jsem si vědom toho, že pokud by o Slavnostech nebylo toho nádherného průvodu, tak spousta lidí by dneska už pomalu ani nevěděla, co je to kroj, spousta lidí by ho na sobě vůbec neměla. Ale Díky této akci ho spousta lidí na sobě oblékla. Proto bych chtěl poblahopřát všem oceněným, kteří pro zachování lidových tradic dělají tolik, kolik dělají," poblahopřál místostarosta Uherského Hradiště Zdeněk Procházka oceněným obcím, které zastupovali starosta Březové Josef Trecha, předseda místní komise Jarošov Jan Zapletal a starosta Nedachlebic Robert Křenek.