Do projektu, který organizuje Asociace galerií a muzeí České republiky, se Uherský Brod zapojil už počtvrté a Uherské Hradiště po…
Zájemci mají možnost navštívit všechny zmiňované objekty. Nejprve se otevře Galerie Slováckého muzea a to v pátek od devatenácti hodin. Nabídne návštěvníkům program dětí ze Základní umělecké školy Uherské Hradiště, v jehož rámci budou moci hosté sledovat pořad Skotačivý xylofon nebo Vášnivá kytara. „Pro nejmenší jsme připravili také výtvarnou dílničku skřítka Hudebníčka,“ prozradila Kateřina Kamrlová ze Slováckého Muzea, která má akci na starosti. Kdo ještě neviděl výstavu Egypt a Núbie, má jedinečnou možnost zhlédnout ji právě v pátek, a to od půl deváté až do půlnoci.

V sobotu se zapojí do festivalu také brodské muzeum. To nabídne od 20.30, jako již tradičně, rekonstrukci lidové svatby, tentokrát z Hluku. Navštěvníci se budou moct při té příležitosti podívat i na stálé expozice Starožitnosti Uherskobrodka nebo krátkodobou výstavu Darwin.

Muzeum Podhradí a Muzeum Bojkovska se do akce nezapojí. „Na konci května jsme slavnostně otvírali a byly zde asi tři stovky lidí. Do muzejní akce jsme se nezapojili. Bylo by to příliš narychlo,“ poznamenal na adresu festivalu ředitel muzea v Bojkovicích Tomáš Hamrlík s tím, že v přístím roce by se jej chtěli určitě zúčastnit.

Pět otázek pro Aleše Kapsu

Aleš Kapsa z Muzea Jana Amose Komenského zve zájemce na svatbu do Uherského Brodu.

close zoom_in Řekněte, jak dlouho se na muzejní noc připravujete?

Muzejní noc patří do skupiny periodických kulturních akcí. U nás v Uherském Brodě se k ní muzeum připojuje již 4. ročníkem z cyklu scénických rekonstrukcí lidových svateb z Uherskobrodska i širšího regionu. Letos připravujeme svatbu z Hluku.

A co je na přípravách nejnáročnější?

Nejnáročnější to mají samotní účinkující. Jde totiž o více jak hodinové vystoupení, které, není-li přímo divadelně pojato, jako tomu bylo například v prvním ročníku u lidové svatby ze Strání, obsahuje alespoň divadelní prvky. Jsou to především výstupy svatebčanů v rodině nevěsty či ženicha, například odprošování rodičů, a různé zábavné žerty svatebčanů při svatebním veselí. Situaci komplikuje také to, že jádrem účinkujících je vždy skupina zkušených folkloristů – tanečníků a protagonistů folklorních souborů, ale zbytek svatebčanů tvoří zcela záměrně lidé, kteří se ochotně k vystoupení připojují. A to jak z důvodů praktických, tak i z důvodů příslušnosti k rodnému místu, které ta či ona lidová svatba přibližuje a odkud její tradiční provedení pochází. Za uplynulé tři ročníky jsme tak viděli souhru účinkujících a organizačního zázemí z obcíjako je Strání, Vlčnov nebo Újezdec-Těšov.

Co nejzajímavější mohou návštěvníci v muzeu vidět?

Kromě rekonstrukce lidové svatby, která již tradičně nese název Přijďte na svatbu!, mají návštěvníci možnost zhlédnout vše ostatní, co muzeum návštěvníkům nabízí – tedy expozice Jan Amos Komenský lidstvu, Starožitnosti Uherskobrodska a krátkodobou výstavu Darwin, kterou jsme přivezli z Moravského zemského muzea Brno. K dispozici jsou také zájemcům nejrůznější filmy z bohatých muzejních videoték (vlastní filmy muzea, Musaionfilm), které si na požádání mohou nechat promítnout.

Čím byste chtěl zájemce přilákat na muzejní noc?

Nejde ani tak o noc, jako spíše o příležitost navštívit muzeum v době, kdy obyčejně bývá zavřeno. Přes normální provozní dobu muzea je spíše otevřeno pro školy, zájezdy a návštěvníky v jejich volném čase. Nyní nabízí muzeum prohlídky v době, kdy se do něj mohou podívat i Ti, kterým to nikdy nevycházelo.

Myslíte, že bude o tuto svatbu zájem?

Jak doufáme, určitě. Alespoň za minulá léta byla návštěvnost akce vysoce nadprůměrná, takřka na hranici možností našich prostor. Atrium muzea obsáhne přibližně 300 diváků, z toho asi 200 může sedět. Perličkou letošního ročníku je přítomnost perníkářky, paní Marie Križalkovičové z Hluku, která připravuje perníčky s lidovými ornamenty.

Pět otázek pro Kateřinu Kamrlovou

Kateřina Kamrlová ze Slováckého muzea sdělila co nejzajímavějčího muzejní noc v Uherském Hradišti nabídne.

close zoom_in Prozraďte, jak dlouho jste se na muzejní noc připravovali?

Vzhledem k tomu, že jsme se rozhodli o připojení do celostátního festivalu muzejních nocí teprve letos, museli jsme přípravy podstatně urychlit. Můžeme tedy mluvit o zhruba třech měsících. To ovšem neznamená, že je to tak jednoduché. Na tu příští se začneme připravovat už v závěru letošního roku.

Co je na nich nejnáročnější?

Bez pocitu sebechvály se dá říct, že tým zaměstnanců Slováckého muzea je dost kreativní a dokáže vymýšlet programy na jakékoliv téma, ale muzejní noc, to už je složitější úkol! Je-li víc nápadů, pak je třeba vybrat a spojit dohromady ty, které vybočují z běžných aktivit denního muzejního života. Od samého začátku musíme myslet na své návštěvníky, chceme v nich vzbudit zvědavost a přesvědčit je, že noc by bylo škoda prospat.

Co nejzajímavější mohou návštěvníci v muzeu vidět?

Letos se nám podařilo to, že ve dvou budovách máme výstavy, které je možné využít neobvyklým způsobem. V Galerii Slováckého muzea v Otakarově ulici je to výtvarný projekt s hradišťskou „zuškou“ nazvaný Vivat musica. Vizuální poloha různých žánrů a podob tohoto tématu nás inspirovala k rozšíření o hudební vjemy, ovšem ne v klasickém koncertním provedení. V nadsázce hudebních humoresek se budou střídat různorodá čísla malých i velkých interpretů a v improvizovaném ateliéru ožije rukou každého návštěvníka symbol programu – malý skřítek Hudebníček. Ten pak poputuje se svými novými přáteli dál do hlavní budovy Slováckého muzea ve Smetanových sadech. Tam bude noční putování doplněno ještě napínavějším programem. Exkluzivní výstava Egypt a Núbie nabídne zážitky opravdu výjimečné. Mezi staroegyptskými bohy i rakvemi možná potkáte oživlé mumie, krásnou královnu Kleopatru, či další záhadné postavy.

Proč by měli lidé navštívit muzeum v noci?

Muzea a galerie jsou často vnímané jako instituce vážné a bez smyslu pro humor, opak je pravdou. Pracují v nich lidé, kteří vedle svých každodenních povinností mají také schopnost bavit se a pobavit i své návštěvníky a taková muzejní noc je pro ně velkou výzvou. Normálně chodíme spát jako všichni ostatní, ale tuto noc si společně užijeme.

Program bude určitě zajímavý, ale nebude to jenom pro dospělé „nespavce“?

V žádném případě! Celý program byl sestavený tak, aby pobavil a překvapil všechny věkové kategorie. Takže i rodiny s dětmi mohou odložit obvyklý čas k odpočinku, protože zážitky, které na ně v muzeu čekají, budou mimořádné a rozhodně ne uspávající.