Premiéře předcházel přípitek tvůrců filmu o slovanských věrozvěstech, a to producenta Viktora Krištofa, herce Romana Zacha, který ztvárnil Metoděje, zpěváka, hudebního skladatele a uměleckého vedoucího Hradišťanu Jiřího Pavlici, archeologa Moravského zemského muzea Luďka Galušky a starosty Modré Miroslava Kováříka. A pak už se nad skleničkami slováckého vína rozpovídali, jak se rodil velkofilm o Cyrilu a Metodějovi, ale hlavně o veselých a peprných zážitcích z natáčení, byť čtyřdílné doku-drama popisuje naučnou formou strastiplnou cestu věrozvěstů na Velkou Moravu.

„Troufnu si říci, že nebýt 1150. výročí příchodu věrozvěstů, film by z devětadevadesáti procent nevznikl. Protože UNESCO vyhlásilo letošní rok rokem Cyrila a Metoděje, dalo to projektu velký společenský a politický potenciál," nechal se slyšet producent filmu Viktor Krištof. Prozradil, že ve skanzenu, kam přenesl štáb Velehrad a před nímž se bojovalo, přistavěli kovárnu, křtitelnici a kvůli natáčení některých scén i chrámovou předsíň. Tu podle Krištofa nechal starosta Kovářík strhnout.

„Starosta ani já jsme v tom prsty neměli. Chrámová předsíň byla postavena nikoliv podle Veligradu, ale podle Mikulčic. Pán Bůh dobře věděl, že ve skanzenu nemůže stát mikulčická bazilika. V noci před natáčení v ní se začalo blýskat, zaduly větry a bazilika byla na zemi," okomentoval archeolog Luděk Galuška.

Roušku úsměvných historek z natáčení poodhrnul herec Roman Zach. Rozpomenul se hned na první natáčení, kde žehnali polím kadidelnicí, přenosnou kovovou nádobou opatřenou otvory a víkem, zavěšenou na třech řetězech. „Měli jsme na to, jak správně ,kadit´ čtyři poradce. Hodinu jsme s nimi řešili, jak se má správně ,kadit´. Pochopili jsme, že při natáčení scény nemohli být poradci společně. Při filmu si jistě diváci všimnou, že každý den jsme ,kadili´ jiným způsobem," neodpustil si úsměvnou poznámku Zach.

Už od patnácté hodiny odpolední se začalo ve zvonařské peci kovárny skanzenu, která byla vybudována před natáčením filmu o slovanských věrozvěstech, s tavením zvonoviny k odlití repliky velkomoravského zvonu ze slovenské Bojné, a to pod vedením akademického sochaře Otmara Olivy.

„K vlastnímu odlití zvonu došlo za účasti třiceti nejvytrvalejších návštěvníků, kteří si tento zážitek nechtěli nechat ujít, dvě hodiny po půlnoci. Když nad ránem Oliva na zvon zazvonil, dočkali jsme se očekávaného tónu. Opět se tu potvrdila Olivova zkušenost s fází tavby a lití kovu," neskrýval radost z odlitého zvonu starosta Modré Miroslav Kovářík.

„Jsem rád, že jsem mohl být přítomen premiéry doku-dramatu o slovanských věrozvěstech. Bylo pro mě velkou ctí, že jsem mohl být i při odlévání repliky velkomoravského zvonu, který byl nalezen při vykopávkách v naší obci a patří ke slovanské identitě," nechal se slyšet starosta slovenské Bojné Jozef Stankovský.

Historky z natáčení si přečtěte v pátečním vydání

Související

Za Cyrilem a Metodějem do archeoskanzenu

Česká televize odvysílá sérii Cyril a Metoděj

Archeolog Luděk Galuška: Film o věrozvěstech by bez výročí nevznikl

Roman Zach hraje ve filmu urostlého Metoděje

Natáčení filmu o Cyrilu a Metodějovi na Slovácku vyvrcholilo o víkendu

Archeolog Luděk Galuška se předvede v roli Svatoplukova rádce