O přípravě a průběhu jubilejního setkání vozíčkářů, ale také o aktivitách olomouckého centra Maltézské pomoci jsme hovořili s jeho vedoucím, dvaatřicetiletým Michalem Umlaufem, rodákem z Dolního Němčí.
Můžete našim čtenářům přiblížit, čím se obecně prospěšná společnost Maltézská pomoc zabývá? Kdy vzniklo její centrum v Olomouci?
Jsme společností křesťanskou, která vznikla v roce 2002. Jejím úkolem je sloužit všem potřebným lidem v duchu hesla Řádu maltézských rytířů, které zní: Obrana víry a pomoc potřebným. Posláním Maltézské pomoci je poskytovat v duchu křesťanské lásky a tradic Řádu maltézských rytířů sociální a zdravotní služby lidem ohroženým sociální izolací a se zdravotním postižením, ale také zprostředkovávat jejich kontakt se společenským prostředím a začleňování do běžného života. Centrum Maltézské pomoci v Olomouci zahájilo svou činnost na podzim roku 2003.
Kdy jste se stal členem a zaměstnancem Maltézské pomoci?
Bylo to při povodni v roce 2002. Tehdy jsem jako student teologie v Olomouci odjel pomáhat na Mělnicko. Tam mně bylo nabídnuto, zda bych nechtěl s Maltézskou pomocí spolupracovat a rozvinout její aktivity na Moravě. Nabídku jsem přijal a v roce 2003 jsem začal pomalu rozvíjet činnost zmíněné obecně prospěšné společnosti v Olomouci a Uherském Hradišti.
Letos se na Velehradě uskutečnilo jubilejní desáté mezinárodní setkání vozíčkářů. Kolik let se na něm podílí olomoucké centrum?
Oslavy cyrilometodějského státního svátku, které nesou název Dny lidí dobré vůle, jejichž součástí je Koncert lidí dobré vůle, byly v roce 2001 rozšířeny o setkání vozíčkářů. Jejich duchovním otcem byl Josef Kořenek z Olomouce a Bedřich Strachwitz, ale i olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Od té doby se na této akci podílí Maltézská pomoc s Českým velkopřevorstvím Suverénního řádu maltézských rytířů. Rok co rok společně připravujeme pro všechny zúčastněné vozíčkáře pestrý společensko-kulturní program, zajišťujeme jim asistenční péči a zdravotní dozor.
Co bylo cílem setkávání vozíčkářů na Velehradě?
Na počátku byla jasná snaha, nabídnout tělesně handicapovaným lidem, ale zvlášť vozíčkářům, aby se mohli zúčastnit Koncertu lidí dobré vůle, národní pouti, společně se setkat a navázat nová přátelství. Bez Maltézské pomoci a jejích asistentů by se vozíčkáři nemohli v takovém počtu a při tak slavnostních příležitostech nikdy sejít.
Prvního setkání se zúčastnilo dvacet vozíčkářů z České republiky. O rok později na něj přijeli i lidé ze zahraničí, kteří jsou na vozíček odkázáni. Kolik jich tu bylo letos?
Počet účastníků z roku na rok vzrůstal. Letos přijelo na setkání sto vozíčkářů z České a Slovenské republiky, ale i z Německa. Omluvili se hosté z Maďarska. O vozíčkáře se staralo osmdesát asistentů-dobrovolníků, z nichž patnáct bylo zdravotníků.
Mohlo by na setkání přijet dvě stě i více vozíčkářů?
Všem zájemcům o setkání nemůžeme vyjít vstříc pro nedostatek ubytovacích kapacit. Ty jsou zatím na Velehradě nedostatečné. Také sociálních zařízení pro vozíčkáře je v poutní obci nedostatek. Dalším problémem je vlaková doprava vozíčkářů, zejména těch, kteří by chtěli přijet z Čech. Od roku 2006 spolupracujeme v tomto směru s Českými drahami, ale ty nemají takové technické zázemí, aby mohly uspokojit větší počet vozíčkářů na jejich přepravu.
Kolik let jste hlavním projekt manažerem setkávání vozíčkářů?
Odpověď bude velice stručná. Sedm. Letošní rok budu mít na starosti projekt po osmé.
Při příležitosti letošního setkání se 4. července konala v hotelu U Skanzenu v Modré konference věnovaná uplynulým devíti ročníkům, ale také aktivitám Maltézské pomoci a Českého velkopřevorství Suverénního řádu maltézských rytířů. Kdo se jí zúčastnil?
Konference připomenula počátky a důvody, proč k setkávání vozíčkářů došlo. Nastínila také, k jakým aktivitám se věnuje Řád maltézských rytířů a Maltézská pomoc. Zúčastnilo se jí na padesát pozvaných hostů, z nichž za zmínku stojí Přemysl Sobotka, předseda Senátu Parlamentu ČR, Mons. Jan Graubner, velkopřevor Řádu maltézských rytířů Karel Paar, prof. Heinrich Pompey z Freiburgu, Josef Kořenek, prezident Maltézské pomoci Bedřich Schwarzenberg a další hosté z řad významných osobností a také vozíčkářů.
Pomáhá olomoucké centrum Maltézské pomoci pouze křesťanům, nebo i lidem bez vyznání?
Pomáháme každému člověku, který pomoc potřebuje. Nebylo by přece vhodné, abychom se na velehradské pouti nebo na nějaké jiné akci ptali zraněného člověka na jeho náboženské vyznání, na jeho národnost a podobně. Žádného občana, který se na nás o pomoc obrátí, nelustrujeme. Ostatně, mezi našimi zaměstnanci a dobrovolníky jsou nejen katolíci, ale třeba i lidé, kteří se k církvi přímo nehlásí.
Michal Umlauf se narodil 9. června 1978 v Uherském Hradišti, je ženatý a s manželkou Miladou mají dvě děti. Po studiu na gymnáziu v Uherském Hradišti absolvoval studium teologie na CMTF UP Olomouc a dále na Lateránské univerzitě v Římě. V roce 2005 získal na CMTF UP v Olomouci titul ThLic. a pokračoval tam v postgraduálním doktorském studiu a výuce. Zaměřil se na otázky manželství, rodiny, sociální nauky církve, dobrovolnictví a neziskový sektor. Od roku 2004 vyučuje na VOŠ sociální Caritas v Olomouci a od téhož roku začal pracovat jako koordinátor center Maltézské pomoci v Olomouci a Uherském Hradišti. Od roku 2003 má na starosti řízení a organizaci Mezinárodního setkání vozíčkářů v rámci Dnů lidí dobré vůle na Velehradě. Kromě výuky a koordinace aktivit Maltézské pomoci rád hraje na housle a tráví volný čas s dětmi a rodinou.