Ti, kteří hltají jeho osmdesátkové hity jako zamlada, si tam budou moct v rámci šňůry jeho vystoupení užít jedné z jeho pověstných koncertních show. V rozhovoru Deník prozradil, nejen to, co si pro své fanoušky připravil, ale také třeba, kdo je jeho idolem, nebo nakolik se ve své hudbě inspiroval cimbálovkou.

Po loňském úspěšném turné ve velkých městech jste se rozhodl letos nabídnout svou koncertní show pod širým nebem také městům menším. Díky tomu si vaše hity z 80. a 90. let minulého století budou moct poslechnout na fotbalovém stadionu v Uherském Hradišti také obyvatelé Slovácka.

Jaké vzpomínky na tento region máte z předchozích vystoupení a čím se vám tento kraj vryl do paměti – gastronomií, národopisem nebo jeho muzikou?

Mám tento kraj moc rád. Dobří lidé, znamenitá vína a vždy tady bylo skvělé publikum. Moraváci se prostě umí bavit…

Výstava Rodina Leopolda II. Berchtolda na cestách.
Výstava na zámku ukazuje rodinu Leopolda II. Berchtolda na cestách

Máte pro každou ze svých koncertních zastávek v play listu nachystanou nějakou speciální hudební vychytávku? Popřípadě dočkají se návštěvníci vašich vystoupení nějakého překvapení?

Dramaturgii koncertu jsem trochu překopal. Od osmdesátých let jsme s kapelou Kvatro posunuli sound i aranže do současnosti. Takže ty písničky si publikum užije tak jak je zná, ale se soudobým soundem.

Pilířem vašich koncertů jsou určitě skladby, které generace současných čtyřicátníků a padesátníků doposud hltají. Co dalšího máte pro ně připravené?

Samozřejmě tam zazní všechny mé stěžejní hity, ale také třeba směska z Discopříběhu, nebo na závěr přidávám deseti minutovou medley z mých hitů.

Na turné s vámi vystupuje Sagvan Tofi. S ním už dlouhá léta spolupracujete. Na kolik písní v jeho podání se mohou posluchači v Hradišti těšit?

Sagi je na těchto koncertech jako speciální host a zpívá tam dvě písně – Večírek a Dávej ber. Má velký úspěch u publika a je to skvělý bavič.

Vedle Sagvana Tofiho vám společnost při koncertech dělají také členové kapely Kvatro. Jak jste se s nimi dal dohromady?

Potkal jsem je asi před dvěma lety na jedné společné akci. V té době jsem již neměl svoji kapelu Michal David Band, kterou jsem po deseti letech rozpustil. Kvatro se mi líbilo hned na první poslech, a tak jsem je oslovil a dali jsme se dohromady. V naší branži se tomu říká, že jsem jim hodil lano (úsměv).

Příští rok oslavíte své životní jubileum. Určitě to bude důvod k malému bilancování. Které hudební osobnosti pro vás byly či jsou v životě největší inspirací, kdo z vašich přátel vám pomohl na vzestupu a kteří ze současných mladých zpěváků a zpěvaček v tuzemsku mají vaše největší sympatie?

Můj vzor byl a je Elton John. Ale jsem odchován jazzem a hard rockem. Ve čtrnácti jsme hrávali s Jakubem Smolíkem a Alešem Brichtou Purply, Slady, Sweety, Led Zeppelin apod. V patnácti jsem pak založil jazzovou formaci „4“, se kterou jsem hrál dva roky.

Doprovázeli jsme jazzovou zpěvačku Janu Koubkovou a na Pražských jazzových dnech v roce 1976 jsem obdržel cenu Hudebník roku a také dostal nabídku do skupiny Kroky, jako klávesák. Co se týká našich mladých soudobých interpretů, tak je dost talentů na naší pop-scéně. Třeba Monika Bagárová, Kamila Nývltová, Markéta Konvičková, Sebastián, David Mišík, ale i kapely jako Slza, Mirai a další. Mnohým z mladých zpěváků jsem dal i příležitost zpívat v mých muzikálech. Snažím se mladé generaci pomáhat, a tak jim nabízím spolupráci.

Inspirovala vás někdy k hudební tvorbě cimbálová muzika, co si o ní myslíte a případně se kterým z primášů jste spolupracoval?

Cimbálovku si rád poslechnu, ale spíš jen třeba někde ve vinném sklípku, nebo na nějakých akcích na Moravě. Ale jinak se přiznám, že cimbálovou muziku moc neposlouchám. Jsem spíš na jazz a pop (úsměv).

Autor: Jaromír Talák

Jednatel a šlechtitel vinařské stanice v Polešovicích Zdeněk Habrovanský.
V Polešovicích koštovali burčák ze skleníkových hroznů

Vizitka 
Michal David se narodil v roce 1960 v Praze jako Vladimír Štancl. Studoval na pražské konzervatoři. V roce 1980 debutoval s písní Chtěl bych žít tak, jak se má a o rok později už získal stříbrného Slavíka. Přes noc se z něj stal hitmaker.

Největšího úspěchu dosáhl v 80. letech. Po pauze v 90. letech se vrátil na scénu roku 1998 s písničkou Správný tým, kterou napsal pro vítěznou reprezentaci v ledním hokeji, vracející se z olympijských her v Naganu.

Vedle písní píše také muzikály, jako Kleopatra, Děti ráje nebo nedávný Muž se železnou maskou. Ne každý ví, že se Michal David zabývá i jazzovou hudbou. Jeho písně zazněly ve filmech Vítr v kapse, nebo Discopříběh 1 a 2.