Nenaplnily se při něm fámy, že na něj zavítá Hercule Poirot, David Suchet, aby tu vyšetřoval nějakého maskovaného zločince. Vše bylo naprosto v pořádku, protože se mezi maskovanými nenašel zavražděný, ani žádný vyvrhel lidské společnosti. Pro Poirota a inspektora Jappa by to byla do Kudlovic zbytečná cesta.

Kdo však v kostýmech z pohádky Sněhurka a deset trpaslíků do Kudlovic na bál zavítal, byli recesisté ze Sušic, v čele s místostarostou obce Petrem Rudžikem v roli Smíška, bývalou starostkou a posléze i místostarostkou Vlastou Háblovou alias prófou.

Pozorným návštěvníkům neuniklo, že podobu Sněhurky na sebe vzala loňská sušická stárka Kristýna Kozáčková a nejvyšším trpaslíkem byl její stárek, sedmatřicetiletý Tomáš Skopal. Stejně jako před loňskými hody slíbil starostce obce, že ani v Kudlovicích neudělá dědině ostudu, kdyby vítěznému uskupení scházelo hlasů, že za ně bude u spoluobčanů lobovat.

Fantazii meze nekladli ani maskovaní Kudlované a jaksepatří se na plese odvázali. Někteří dokázali oslnit svým brilantním intelektem, vtipem i pohybem. Na parket kudlovického kulturního domu vkročil zaostalý a ušatý Otík z Vesničky mé střediskové se svým o půl metru menším závozníkem, kterého ve filmu ztvárnil Marián Labuda. Za nimi vjela na parket historická modrá vétřieska, kterou doprovázeli pod rouškou masek čeští herci.

Zvědavost, kdo že se nechá odtrhnout od reality a převtělí se za někoho jiného, byla velkým plesovým lákadlem. Pokud se místní i přespolní dokázali dobře převléci a diváci je do odmaskování nepoznali, mělo to pro ně o to větší kouzlo. Kouzelná byla i kudlovická taneční skupina K.Dance, která plesové setkání odstartovala.

Vzájemné plesové jiskření, které bylo jistou dávkou tajemna a k němuž vyhrávala taneční skupiny Madusong, mělo v sobě nepochybně velké kouzlo. „Z něj bylo patrné, že přípravy na maškarní ples, který má v Kudlovicích dlouholetou tradici, brali maskovaní velmi zodpovědně," shodovali se v hodnocení muzikanti ze skupiny Madusong.