Po třech letech se Uherské Hradiště znovu stane městem s nejvyšší hustotou betlémů na jeden metr čtvereční. Co do počtu exponátů, různorodosti materiálů a osobitých pohledů na jedno téma se jedná o přehlídku, která nemá obdoby. Co vše galeristé chystají, prozradila kurátorka projektu Marie Martykánová. Pyšná je především na to, že se nejedná „jen“ o jednu běžnou výstavu, nýbrž o celý několikadílný příběh, komponovaný do pomyslných kapitol naplněných také významnými uměleckými díly. Vernisáž se koná v pátek 18. listopadu v 17 hodin.

Podobná výstava se v Hradišti konala před třemi lety. Druhý ročník však přišel až nyní. Proč taková pomlka?

To je záměr, aby veřejnost nebyla unavená přemírou nabídky. Chtěli jsme návštěvníky překvapit. Za ty tři roky jsme připravili expozici, tentokrát vlastně několik expozic, které představí staré biblické téma v zajímavém rozsahu. Doufáme proto, že i druhý ročník bude mít stejný ohlas jako ten minulý.

Kdy jste výstavu začali už naostro chystat?

Zní to trošku nenormálně, ale začali jsme už v létě. Lidé se koupali, užívali si léta v plavkách a já nosila betlémy. Venku bylo třicet stupňů a my rozbalovali, skládali a fotili figurky.

O jakém počtu betlémů vlastně mluvíme?

Pokud mluvíme „jenom“ o současné betlemářské tvorbě, jedná se o sto deset exponátů.

Třeba jakých?

Budeme mít dřevěné betlémy z oblíbeného lipového dřeva i neobvyklého tújového, kaštanového, mahagonového nebo sekvojového dřeva. Uvidíte ale také výtvory z keramiky, kameniny, šamotu, porcelánu, kamene, ale i uhlí.

První ročník výstavy byl bez nadsázky rekordní, je to tak?

Ano. A nás moc těší, že to byla událost přesahující hranice regionu. Přišlo přes dvanáct tisíc návštěvníků, a to nejenom z blízkého okolí, ale zavítali k nám také návštěvníci z Čech, ze Slovenska a Polska. Nutné je ale říct, že bez pomoci Nadace Děti-Kultura-Sport bychom takto velkou výstavu a tolik doprovodných akcí nemohli udělat.

Jste pověstní tím, že neusínáte na vavřínech a vždycky připravíte něco nového. Prozraďte tedy, co chystáte letos?

Celkem pět expozic představí vánoční tematiku v různých podobách. Nejbohatší nabídka čeká na návštěvníky v budově Galerie Slováckého muzea. Ve čtyřech výstavních sálech bude současná česká, slovenská a polská betlemářská tvorba, betlémy od dětí z Moravy a Polska, soukromá sbírka papírových vystřihávaných betlémů ze sbírky Vratislava Schildera, a nejvýznamnější bude bezesporu kolekce obrazů a grafických listů ze 16.-19. století.

Betlemářská tematika nebude chybět ani v hlavní budově Slováckého muzea ve Smetanových sadech…

Tam vystavíme přes padesát historických betlémů z mnoha sbírek moravských a českých muzeí, což bude výjimečnou přehlídkou překrásných a hodnotných výtvorů. Vidět je takto pohromadě, to bude určitě pro návštěvníky mimořádná událost.