„Nejprve si po celém obvodu baňky vytvořím barvou drobné geometrické ornamenty. Do středového místa na obou stranách baňky maluji vánoční motivy, které sama vymýšlím. Tu sněhové vločky, tam zase vánoční hvězdy, zvonečky či andílky," vysvětluje malérečka.
Dodává, že složitější je malovat baňku o průměru 13 centimetrů, aby se vzor na jejím vrcholu setkal, než baňku malou. Stejnými motivy, jakými zdobí baňky zářivých barev, krášlí i svíčky.
„Lidé si je oblíbili v základní červené barvě. Trendy barvy baněk ale udává móda. Je módní mít na stromku více barev, tón v tónu. Často výzdoba stromku ladí s celou místností. Se závěsy, ubrusy či koberci," konstatuje malérečka zasvěcujíce mě do tvůrčího procesu při zdobení třpytivých koulí.
Vosk si rozehřívá ve lžíci nad plamínkem kahánku, rozehřátou barvu nanáší malérečka na baňku hlavičkou špendlíku, upevněném na kolíku. Vytvoří na ní kapičku a jemným tahem přenáší vosk na barevnou kouli.
Ke zdobení baněk, ale i velikonočních kraslic, které začala s předstihem před jarními svátky tvořit už minulých dnech, patří nezbytně zručnost, zkušenost, fantazie, trpělivost, dobré oči a pevné ruce. Než se baňka zaskví v plné kráse, trvá to poměrně dlouho a o náročnosti postupu není třeba ani mluvit.