Do víceúčelové budovy oproti obecnímu úřadu se letos sjelo téměř 30 vzorků ze všech částí Moravy. Tříčlenná komise tak neměla před zhruba padesátkou návštěvníků jednoduchou úlohu. Jaký bude průběh koštu popsal starosta Vápenic Josef Kubánik.

„Komise degustuje po pěti vzorcích, poté se udělá krátká přestávka na spravení chutě a pokračuje se dál," přiblížil dramaturgii soutěže starosta. Porota u jednotlivých vzorků hodnotila především barvu, vůni a chuť. A žádný účastník koštu nebude podle starosty Vápenic ochuzen. Na každého, kdo svým vzorkem přispěl, čekal diplom za účast.

Majitel nejlépe oceněného vzorku slivovice se mohl kromě diplomu za první místo a medaile ze dřeva, těšit také na udělení titulu Špiritus doctoris, který má nárok používat po celý rok až do konání dalšího ročníku. Humorem oplývající organizátoři nicméně nezapomněli ani na nejhůře umístněný vzorek. Na jeho majitele čekal  „Protokol o veterinárním vyšetření vzorku a potvrzení jeho poživatelnosti", stejně jako udělení bílé slepecké hole.

Loňské vítězství ve vápenickém koštu letos obhajoval Kamil Juračka z Havířova, jehož kořeny nicméně vedou také do této podkarpatské obce. Poté, co byly ve Vápenicích vyhlášeny výsledky soutěže, se v sále rozjela hudební produkce v podání dvou heligonkářů či hudecké muziky souboru Kopaničiar – starší páni.