„Již od dubna letošního roku stavíme v našem areálu dvacetimetrovou loď. Bude mít tři stěžně, z nichž ten nejvyšší dosáhne dvanácti metrů od paluby. Podpalubí je sice prozatím využíváno jako zázemí pro občerstvení při akcích pořádaných u nás, její další využití však zatím prozrazovat nechceme,“ uvedla mluvčí staroměstského Kovosteelu Blanka Bučková.

Kovosteel se stavbou snaží zhmotňovat heslo S námi se v moři odpadů neztratíte. „Protože jedním z našich cílů je také osvěta v oblasti odpadového hospodářství, snažíme se celý areál přizpůsobovat k tomuto účelu. Loď je tedy jednou z mnoha zajímavostí, které tady vzniknou. Není moře nejen bez majáku, ale ani bez lodi,“ dodala Bučková s tím, že přesné náklady na stavbu lodi, kterou financuje firma Kovosteel, zatím nebyly vyčísleny.

Další z lákadel, která by měla zkrášlovat areál sběrny odpadů, jsou kovová zvířata. Velbloud sestavený z výfuků nebo hřídelí je vedle majáku k vidění už od dubna, nyní k němu přibyl aligátor vyrobený z kovového šrotu. Zoologická zahrada plechových zvířat se prý bude také rozrůstat.

V Kovosteelu si přijdou na své i milovníci starých předmětů a strojů. „Na šrot tohoto typu bereme velký zřetel, a tak tyto obráběcí a tvářecí stroje jako lisy, nůžky, vrtačky, šicí, vázací nebo staré zemědělské stroje skladujeme a po často složité úpravě využíváme právě k dekoraci interiérů i exteriérů,“ vysvětlila Bučková.
Návštěvníci si mohou prohlédnout například starý mlýn na mletí mouky nebo lis na víno. Nejstarší exponát je historický ruční zvedák z roku 1781 a vojenská várnice z roku 1817. Expozici starých strojů a věcí stále rozšiřujeme a Kovosteel se novým příspěvkům od návštěvníků nebrání.

Jedním z těch, kteří na výstavce poznali starý rodinný stroj, je Marian Janča z Uherského Hradiště. „Minulý týden jsem odvážel do Kovosteelu starou pračku. Všiml jsem si, že tam mají vystavený šrotovník, který můj dědeček těsně po válce vymyslel a úspěšně vyráběl ve své továrně. Dokonce má stroj stále původní barvu i firemní nápis,“ prozradil Janča.

Do Kovosteelu posílají návštěvníky také pracovnice staroměstského informačního centra. „Často lidem říkáme, aby se šli podívat do Kovosteelu na maják, když se nás ptají na tipy na zajímavý výlet. Náš památník je totiž momentálně uzavřený, a tak není moc takových zajímavých míst, kam lidi s dětmi poslat,“ podotkla Jana Trubačíková z Městského informačního centra Staré Město.