V atraktivním prostředí Čechova dvora (původně tvrz z 15. století) v Louce se sešlo mimořádné množství milovníků výtvarného umění a folkloru - na vernisáži hrála Horňácká cimbálová muzika Petra Galečky a zazpíval Mužský sbor z Hroznové Lhoty.

František Pavlica senior (ročník 1971) je uznávaný a oblíbený výtvarník, který doposud připravil kolem padesátky výstav. Věnuje se malbě, kresbě a v poslední době hlavně barevné litografii, ovlivněné poetikou naivistů. Námětově čerpá z bohaté tradice lidové kultury (zvyky, tance, obyčeje, architektura a s ní související krajina). Populární jsou jeho nástěnné kalendáře sestavené z grafik. Se svým synem vystavuje poprvé.

V úterý 11. července 2023 by se Zdeněk Galuška, autor knih Slovácko sa súdí, Slovácko sa nesúdí, dožil 110 let.
Životní peripetie Zdeňka Galušky, autora předlohy seriálu Slovácko sa nesúdí

František Pavlica Junior (ročník 1996) měl doma pochopitelně k malování blízko, dá se říci, že se potatil, ale chvíli mu to trvalo, do malování se moc nehrnul. Absolvoval výtvarný obor vedený Lenkou Jurečkovou na ZUŠ ve Veselí nad Moravou a své malování bere jako koníček. Tvoří spíše v realistické, popisné rovině, inspiraci hledá nejčastěji v krajině, v okolí kde žije a kde to důvěrně zná, přitahuje ho i současná městská i vesnická architektura, rád ztvárňuje noční motivy s odlesky a odrazy pouličního osvětlení. V Louce vystavuje obrazy (akryl, olej) ale také černobílé kresby.

Výstava bude ve dnech 20. až 23. července otevřena pro návštěvníky Horňáckých slavností - první dva dny od 15 do 20 hodin, v sobotu a v neděli od 11 do 20 hodin. V Čechově dvoře bude instalována až do konce srpna.

Autor textu: Miroslav Potyka