Na plátnech se během deseti dní objeví 262 snímků domácí i zahraniční provenience. Na Slovácko zavítá také dramatik Pavel Kohout či známý baskický režisér Julio Medem.

Hradiště ovládne film a magie

Filmovka letos chystá hned několik novinek. Festival nezastřešuje jedno téma, ale je rozdělen do souvisejících cyklů. „Lákavé a tajemné je jistě zaměření na film a magii,“ poznamenal nový ředitel LFŠ Pavel Bednařík s tím, že podle ankety diváci vkládají největší naděje do cyklu Bratři v triku s podtitulem Film a magie.

Chybět nebudou ani tradiční koncerty, škola digitálního videa, panorama filmové kritiky či novinka letošního ročníku cyklus Přepisování minulosti. Ten přehodnotí vnímání minulosti z let 1938, 1948 a 1968 na filmovém plátně.

Prohlédnout si návštěvníci budou moci i nevšední výstavy, v Galerii Slováckého muzea je to dílo Jana a Evy Švankmajerových, v Klubu kultury zase visí Jakubiskovy nákresy k filmům. Právě nejnovější snímek slovenského režijního génia Bathory LFŠ zahájí.

Filmovka se podle předsedy Asociace českých filmových klubů Petra Korče snaží vrátit ke svému původnímu poslání. „Naším cílem je zkvalitnit program festivalu. Nechceme se nechat pohltit megalomanstvím. Zredukovali jsme proto počet hostů z loňských 1500 na pouhých 500. Snažíme se, aby byla filmovka i takříkajíc sociálně únosná,“ poznamenal na tiskové konferenci Korč.

Obchodníci kupují zmrzlinu a pití

V plném proudu na příliv „batůžkářů“ jsou přípravy obchodníků v Uherském Hradišti. „Přes filmovku necháme jako vždy otevřeno až do půlnoci. Nakoupili jsme hlavně minerální vody a zvyšujeme počet sladkých a mražených polotovarů. Bereme jich čtyřikrát více než obvykle,“ uvedla Iva Jahodová z pekárny U Jahodů.

Žně čekají především restauratéry. „Necháme otevřeno, dokud budou chodit lidé. Klidně do dvou ráno. Počet návštěvníků naroste až o čtyřicet nebo padesát procent. Záleží na promítaných filmech a hlavně na počasí. Na zahájení filmovky se připravujeme už týden, zejména co se týče zásobování restaurace,“ prohlásil vedoucí restaurace Corso Jaroslav Bahulík.

V pohotovosti jsou i strážci pořádku. „Hlídky se zaměří na dodržování nočního klidu a veřejného pořádku. Zvýšenou pozornost budou věnovat i nalévání alkoholu mladistvím osobám,“ slíbil velitel hradišťské městské policie Jaroslav Ježo. „Zvýšíme obchůzkový i hlídkový dohled,“ přidala se mluvčí státní policie v Uherském Hradišti Jitka Zámečníková.

Promítat se bude na 9 místech (kino Hvězda, klub Mír, Slovácké divadlo, Klub kultury, Reduta, 2 učebny na UTB, Masarykovo náměstí, Smetanovy sady), doprovodný program bude kromě předchozích sálů probíhat na dalších 8 místech Uherského Hradiště (Malá scéna Slováckého divadla, 2 učebny UTB, Galerie Slováckého muzea, stan DNO, Kolejní nádvoří, nádvoří Reduty, podkroví Reduty). Centrem LFŠ je kino Hvězda (hlavní sál, akreditace účastníků, infocentrum, štáb), tiskové centrum a guest service sídlí ve Sportovní hale.

Sandra Vasková