Podle hlavní dramaturgyně Ivy Hejlíčkové je tento americký spisovatel, scenárista, režisér a producent, jehož životní dráha se uzavřela v roce 2002 ve věku 95 let, někdy přehlížen a považován za mainstreamového tvůrce.

„Diváci budou překvapeni šíří témat, myšlenkovou hloubkou jeho filmových dramat, romantických komedií i muzikálů, které už spadají do kategorie umění,“ řekla Hejlíčková. Pokud ho mladí lidé znají jen z televizních repríz snímku Někdo to rád horké, mají se podle ní na co těšit. Přiblíží ho jedenácti jeho režijními počiny a dvěma snímky, k nimž napsal scénáře.

Mistr vypravěč

Jako režisér je „král komedie“ Wilder podepsán pod padesátkou filmů, hollywoodským ateliérům kraloval téměř půl století. Filmoví kritici ho označovali za mistra vypravěče, který nahlíží na temné stránky amerického života. Za hořkou komedii Byt z roku 1960 získal tři ze svých šesti Oscarů (a 20 nominací). Byl tak prvním, který převzal tři prestižní sošky v jednom roce (nejlepší režisér, scenárista i film).

Hosty LFŠ budou například thajský režisér Apičatpong Vírasechakul, který loni získal za snímek Strýček Búnmí Zlatou palmu v Cannes, finský režisér Aki Kaurismäki a bosenský filmař Emir Kusturica: ten s kapelou The No Smoking Orchestra vystoupí v doprovodném programu a má se setkat s ohlášeným Otakarem Vávrou, svým učitelem na pražské FAMU.

„Uvedeme desítky celovečerních, středometrážních a krátkých snímků, které mapují historii i současné tendence domácí i světové kinematografie,“ sdělil umělecký ředitel LFŠ Pavel Bednařík. Předpremiéru budou mít dva projekty Roberta Sedláčka – celovečerní film o nevyhnutelné spravedlnosti Rodina je základ státu s Igorem Chmelou v hlavní roli a televizní snímek Sráči s Jiřím Bartoškou a Jaroslavem Pleslem v rolích zkorumpovaných policistů.

Erotikon i Lazarová

„Sekce Oživené němé filmy nabídne retrospektivu Gustava Machatého včetně jeho Erotikonu, raná díla Ernsta Lubitsche a vzácné snímky rumunské kinematografie,“ uvedla Hejlíčková. Pořádající Asociace českých filmových klubů chystá několik titulů ze své distribuce. Mimo jiné Věčný návrat a Orfeus, oba s Jeanem Maraisem v hlavní roli, a restaurovanou verzi básnického dramatu Krzysztofa Kieślowského Dvojí život Veroniky. Podobně jako na karlovarském festivalu bude promítnuta digitalizovaná kopie Markéty Lazarové.

Specialitou je sekce připomínající desáté výročí teroristických útoků na Světové obchodní centrum v New Yorku. Program počítá s uvedením instruktážních snímků z archivu Vojenského historického ústavu, který spravuje díla natočená od 50. let minulého století v Čs. armádním filmu. Právě v tomto studiu začínali kariéru František Vláčil, Vojtěch Jasný a Karel Kachyňa. Návštěvníci uvidí i nejrozsáhlejší přehlídku rumunského filmu za posledních 20 let a tvorbu Fera Feniče, který převezme cenu Asociace českých filmových klubů.