„Chtěli jsme udělat radost také dětem, které nemají to štěstí a nežijí v rodině se svými rodiči. Jejich život je samozřejmě složitější. Doufám, že to pro ně bude hezká příležitost, jak strávit pěkné odpoledne a poznat svět balonového létání, což není tak tradiční prostředí a ne každý má tu možnost. Třeba se to někomu z nich natolik zalíbí, že najde svého životního koníčka, sport, který by ho dříve ani nenapadl," říká s úsměvem Libor Staňa, hlavní organizátor Letů bez hranic.

Do BalonCentra v Břestku pozvali organizátoři sto dětí ze třech českých dětských domovů z Uherského Ostrohu, Zlína a Kroměříže a čtyřicet dětí z jednoho slovenského dětského domova v Trenčíně. Malí návštěvníci budou v sobotu 18. srpna, v pomyslný hlavní den celé pětidenní akce, dopraveni autobusy až přímo do centra dění u penzionu Srub a tam se budou moci zúčastnit tematických aktivit.

Pořadatelé pro ně připravili soutěže a hry různě související s létáním horkovzdušnými balony, v jednotlivých disciplínách uplatní v jednodušší formě prvky, které se například používají i při zkouškách pilotů balonů. Navíc budou mít čestní juniorští hosté také volný vstup na atrakce, které jsou jinak pro veřejnost zpoplatněny, například oblíbené malování na obličej, jízdy na ponících nebo skákání a dovádění na nafukovacím hradu.

Jako největší dobrodružství je v případě příznivého počasí naplánovaný pro pozvané děti zkušební let na upoutaném balonu. Vyvrcholením celodenního programu je po dohodě s vychovateli ve 23 hodin noční rozsvěcování balonů, takzvané žárovky.

„Naši kuchaři ve Srubu po dobu, kdy u nás děti budou, připraví svačinu a uvaří teplou večeři podle jejich gusta. Program pro děti z dětských domovů je pro nás jedním z hlavních akcí letošních Letů bez hranic a doufáme, že stejně jako se na jejich návštěvu těší náš tým BalonCentra Břestek, těší se také děti k nám. Věříme, že se tento nápad vydaří," dodává k jedné z aktivit letošního festivalu Letů bez hranic Věra Nechalová, tisková mluvčí Balon- Centra Břestek.

Sobota 18. srpna

7.00 Start balonů z kunovického letiště

15.00 Zábavné odpoledne pro děti i dospělé BalonCentrum Břestek (upoutaný balon, malování na obličej, jízda na poníkovi, skákací hrad, kyvadlová doprava vláčkem Steelinka, zkušební jízdy novými vozy značky Škoda, tombola, hry pro děti), moderuje Rádio ZLÍN

18.00 Start balonové flotily (12 až 15 balonů)

20.00 Vystoupení kapely VSP

23.00 Noční rozsvěcování „žárovky"