Před několika roky jej začal trápit chátrající stav letadla a spolu s několika dalšími nadšenci se snažil vzácnému letadlu pořídit nový kabát.
Ve spolupráci s Radkou Uhrovou, členkou zastupitelstva obce, získali historické údaje o letounu přímo od pilota, který s ním kdysi brázdil nebe. Stroj létal v Pardubicích a Plzni, poslední let na něm absolvoval major Zdeněk Procházka. Před čtyřiceti lety nebylo těžké podle dlouholetého pilota Františka Srnce vyřazený letoun jako technickou památku a ozdobu obce pořídit. „Měl jsem tehdy kontakty na velitelství letectva a získali jsme jej velmi levně. Nestál skoro nic, ale to víte, že si pak z Horněmčí odvezli demižónek vína nebo slivovice. Dnes takové exempláře skupují soukromá muzea a firmy i za několik stovek tisíc korun,“ přiblížil hodnotu stroje Srnec.
Na plášti letadla se však podepsalo počasí, plexi-kabina byla rozbitá, ocelové části zkorodovaly. „Jako bývalému pilotovi mi to bylo líto. Opravit ho byla moje snaha. Byl to přece dárek mé rodné vsi,“ dodal skromně Srnec. A podotkl, že to nebylo jednoduché, ale s pomocí nadšenců se dobrá věc podařila poměrně jednoduše a levně. „Jevilo se nám, že nejdražší bude oprava kabiny, protože ta se už nová nedá koupit. Ale nakonec jsme s panem Zdeňkem Svobodou z Leteckého muzea Kunovice našli kolegu v Olomouci, fandu do leteckých sbírek, který nám kabinu vyrobil z laminátu. Teď už to nikdo nerozbije, nebude do ní pršet,“ uvedl Srnec.
Dnes už má letadlo i nový lak – postup obnovy doporučil technolog, odborník z Aircraft Industries. Investorem akce byla obec Horní Němčí. „Stálo to něco přes deset tisíc korun, plus brigádnické hodiny zdejšího folklorního spolku Hopsák, který se na tom také podílel. Velké poděkování kromě jim a pana Františku Srncovi patří i jeho synovci Jiřímu, který letadlo nalakoval,“ doplnil starosta vesnice Lumír Kreisl.
Po několikaměsíčním úsilí je letadlo opravené. Slavnostně jej představili veřejnosti koncem června v rámci petropavlovského hodového veselí.
Petra Kučerová