Může se totiž stát, že například obvodní lékař a nezávisle na něm specialista předepíší léky, jejichž kombinace škodí zdraví. Člověk také může zbytečně polykat stejný či podobný lék, jen jinak nazvaný.

„Navštěvujeme stále častěji lékaře, a to nejen toho svého praktického, ale i celou řadu specialistů. Může se tak stát, a není to žádná výjimka, že příslušný doktor nemá potřebné informace o tom, jak nás léčí ti ostatní,“ uvedl mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.

Čas od času může podle jeho slov nastat situace, kdy dostaneme předpis na léky, které už třeba užíváme – buď pod jiným názvem, nebo jim podobné, v nejhorším případě pak ty, které bychom vůbec neměli kombinovat. „Právě duplicity v předepisování nebo interakce léků mohou způsobit různě závažné nežádoucí účinky. Takové riziko se zvyšuje s počtem užívaných medikamentů, množstvím navštěvovaných lékařů a také s přibývajícími chorobami a věkem,“ poznamenal.

Konkrétně nyní, v chřipkovém období, se lékárníci často setkávají s tím, že lidé nakupují léky, které by se neměly kombinovat. „Ke snižování teploty se často používají například přípravky s obsahem paracetamolu (například paralen, coldrex apod.), které mohou při vzájemné kombinaci vést k předávkování a vážnému poškození jater,“ zmínil konkrétní případ Krebs.

Tomu mohou lékárníci zabránit, a proto někteří již zavedli vlastní bezplatné registry „lékové historie“ stálých klientů.

Například lékárna Ernest Apotheke nacházející se v centru metropole Slovácka. Tento systém má však svůj význam jenom tehdy, pokud klienti chodí do stále stejné lékárny. „Tento registr, který vedeme anonymně pod rodnými čísli, máme pro naše zákazníky k dispozici od začátku roku 2010,“ informovala magistra Ernest Apotheke Markéta Polášková. Zatím se ale podle jejich slov veřejnost po této službě příliš nepoptává. „Za těch několik týdnů letošního roku se o tuto službu nikdo nezajímal,“ konstatovala.

Naopak v hradišťské Lékárně u Svaté Alžběty o lékový registr zájem je. „Tento speciální program máme v našich počítačích nastavený už několik let. Na vhodnost nebo nevhodnost kombinování léků pacienty vždy upozorníme, ale jsou i sami starostliví a ptají se,“ řekl magistr Lékárny u Svaté Alžběty Vladimír Varga. Ve Slovácké lékárně v centru Uherského Hradiště nevedou sice registr lékové historie, ale mají svoji metodu, jak zákazníka na případ nevhodného užívání léků upozornit.

„U nás mají pacienti zákaznické karty, kde mají uvedeno, co všechno za léky užívají. Když dostanou předepsán nový medikament, máme možnost nahlédnout do záznamu a zjistit, jestli je vhodné léky užívat dohromady,“ vysvětlila magistra Slovácké lékárny Marcela Janušková.

Obdobný lékový registr vzniká také pod Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL). Má podchytit léky podle vydaných receptů. Tento systém by měl být podobný internetovému bankovnictví. Kdykoliv si bude chtít pacient zkontrolovat, jak své léky užívat, nebo kolik už ho stály, spustí jednoduše internet, zadá pin a už vidí svůj elektronický lékový list. Jenže systém se lékárníkům moc nelíbí. Komoře vadí, že se budou na internetu pohybovat citlivé údaje o pacientovi a další obchodní informace o lékárně. Podle SÚKLu je systém zabezpečen dostatečně a posílí kontrolu nad vydanými léky.

Irena Trojková, zpravodajové Deníku