To bylo v roce 1997 celé zaplavené. Letošní tání, které vystrašilo obyvatele na horním toku Moravy, by však Slovácko ohrozit nemělo. Aspoň to tvrdí mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Vodohospodáři prohlásili, že koryta řek vodu zvládnou. Problémy by mohly nastat pouze s ledovými krami, které vytváří bariéry. Ani ty prý na Slovácku rozlití Moravy nezpůsobí. „Sníh i led odtává postupně, takže to na výrazné zvýšení hladin nevypadá. Povodeň však nikdy s jistotou vyloučit nemůžeme,“ uvedla Veronika Slámová. Ve čtvrtek ráno doplula ke splavu ve Spytihněvi ledová masa z Bečvy, vše se ale obešlo bez větších problémů.

I přes uklidnění vodohospodářů, však lidé žijící u řeky, mají z vody strach. „Chodím se k Moravě dívat několikrát denně. Přiznávám, že se velké vody bojím každé jaro. Záplavy jsem totiž zažila už několikrát,“ sdělila Hradišťanka Marie Pokorná.

Nejvyšší průtok zaznamenali vodohospodáři na Moravě ve Spytihněvi ve čtvrtek ráno okolo páté hodiny, kdy hladina dosahovala 428 centimetrů, a její průtok byl 323 metrů krychlových za sekundu.

První povodňový stupeň vyhlásili na Moravě ve středu večer, když hladina řeky dosáhla hloubky čtyř metrů, což je hranice pro první stupeň. V rámci opatření zvýšili vodohospodáři ve středu odtok z vodního díla Nové Mlýny.

Povodí Moravy nyní připravuje rozsáhlá protipovodňová opatření. Prozatím získalo stavební povolení a vybírá firmu, která projekt zpracuje. Dnes by koryto Moravy vydrželo dvacetiletou vodu, která dosahuje průtoku 651 metrů krychlových za sekundu. Po dokončení projektu by měla být řeka schopná zachytit až stoletou vodu, tedy průtok 817 metrů krychlových za sekundu.

Na opačném konci regionu v Uherském Brodě dosáhla ve středu 1. povodňového stupně také Olšava. Nejvyšší hladinu tam vodohospodáři naměřili okolo středeční šesté hodiny večerní, a to 308 centimetrů. Tok celý den kolísal, ale od středy večer začal už pouze klesat.