„Těší nás, že se našeho plesu zúčastnili krojovaní nejen z naší vesnice, ale také z Dolních Bojanovic, Babic Uherského Ostrohu, Mutěnic, Boršic, Hovoran, Nedachlebic, Buchlovic, Kostelan nad Moravou, Tupes a Kunovic," stručně zhodnotila zájem o osmnáctý krojový ples jedna z řady jeho aktérek Jarmila Sošková.

Cílem sobotního plesání, které se uskutečnilo v režii nedakonického ženského pěveckého sboru, ženáčů a obecního úřadu, bylo reprezentovat před třemi stovkami jeho účastníků velkou krásu a barevnost slováckých krojů.

„V sále kulturního domu vládlo od sobotního večera až do časných nedělních hodin nádherné a přátelské ovzduší, k němuž bezesporu přispěl tanec česká beseda a dechová hudba Liduška z Dolních Bojanovic," zhodnotil průběh bálu starosta Košíků Jaroslav Šlechta.

Ples s českou besedou, kterou zatancovalo osm koleček po čtyřech párech z Mutěnic, Hovoran, Babic a Nedakonic, předstihl očekávání návštěvníků.

„To, co pořadatelé před plesem slibovali, bohatý a pestrý program, velkolepou podívanou na kroje a tance, výbornou dechovku a bohatou tombolu, splnili," konstatoval vedoucí nedakonických sadů Vojtěch Jurák.

Spokojená s průběhem české besedy, která rozpumpovala krev v žilách návštěvníků plesu, byla stále se usmívající umělecká vedoucí nedakonického ženského sboru Miluše Němcová, která měla nácvik české besedy pod palcem.

„Vůbec mně nevadilo, že jsem na nacvičování tance musela dojíždět z Moravského Písku. Hlavně, že o besedu, ať už moravskou nebo českou, která stmeluje mladé lidi, mají oni neustále zájem," řekla s nadšením Němcová.

Podotkla, že jedno z výše zmíněných tancujících koleček doplnil jediný pár z Kostelan nad Moravou.

A jaký je rozdíl mezi českou a moravskou besedou, to objasnil nedakonický tanečník Petr Soška mladší. „Tanec česká beseda je laděn do českého tanečního stylu. Tedy skočných polek a pomalejších valčíků. Moravská beseda je svižnější, s pravou moravskou polkou," dodal Soška.