Davida Chaloupku, žáka 4. třídy Základní školy Sportovní v Uherském Hradišti si letos plnoletí kluci z Vlčnova vybrali do čela své jízdy králů poměrně jednoznačně. „David byl náš kandidát číslo jedna,“ přiznává jeden z legrutů Erik Mikulec s tím, že jim to David usnadnil svým rychlým rozhodnutím.

„Když mi to nabídli, vůbec jsme neváhal. V naší rodině budu vůbec prvním králem. Největší radost z toho mají děda s babičkou,“ usmívá se David, jehož největším koníčkem je fotbal. Ten hraje ve Vlčnově za žáky. Není proto s podivem, že jeho nejoblíbenějším předmětem ve škole je tělocvik. Co však nemusí, to jsou čeština a matematika.

Jízdy králů se už nemůže dočkat a vůbec se nebojí toho, že by třeba nezvládl udržet v puse růži, coby symbol mlčenlivosti. Obavy David nemá ani z královských povinností, které jej v následujících 365 dnech čekají. Těší se i na to, až bude s legruty o velikonočním pondělku obrážet jejich vrstevnice a vyplácet je několikametrovou pomlázkou, které se ve Vlčnově říká kančúch. „I u zdobení májky a jejího stavění budu,“ přiznává David. Ten převezme vládu od svého předchůdce Martina Darka Franty v sobotu 25. května v předvečer jízdy králů.

Jízda králů patří k nejznámějším folklorním zvykům v zemi. Pochází zřejmě už z pohanských dob. Chlapci spolu soupeřili při vyhánění dobytka a nejlepší z nich se stal králem. Druhý původ tradice vidí etnografové v útěku uherského krále Matyáše Korvína před Jiřím z Poděbrad. Aby se neprozradil svým vzhledem a mluvou, oblékl se prý do ženského kroje a do úst si vložil růži. Jízda králů je od listopadu roku 2011 zapsaná na seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Kromě Vlčnova se jezdí i na dalších třech místech Slovácka – v Kunovicích, Hluku a Skoronicích.