Než plesající zaplavil pocit nádherného společenství, přivítal je v sále superior řádu Tovaryšstva Ježíšova a velehradský farář P. Petr Přádka.

Připomenul jim, že při letošní hlavní pouti dojde k obnovení zasvěcení našeho národa Panně Marii.

Vyzval návštěvníky plesu, aby povstali a spolu s ním pozdravili Matku Boží modlitbou, Pod ochranu tvou se utíkáme, svatá Boží Rodičko.

Poté Uherskohradišťský komorní sbor s dirigentem Jakubem Mackem odstartoval ples skladbou Resonet in Laudibus a dalšími písněmi.

Čas v příjemné společnosti pak začal rychle plynout.

To už na taneční parket zvala střídavě tancechtivé hosty taneční kapela Velblue s buchlovickou cimbálovou muzikou Tramín.

Výstava Josef Mžyk Ohlédnutí ve Slovácké galerii v Uherském Hradišti.
Šokující výstava v Hradišti, Mžyk ukáže obří ženské akty

Když hodiny na věžích velehradské baziliky oznámily dvaadvacátou hodinu, taneční parket se zčásti uvolnil a na něj napochodovala Šermířská skupina Stojanova gymnázia, aby návštěvníkům plesu rozproudila svým vystoupením krev žilách.

Ke zvýšení krevního tlaku a tepu došlo také u mladých členů šermířské skupiny, kteří hosty plesu zabavili výjimečným a originálním vystoupením, nesoucím název Šermířské klání o přízeň dámy.

Souboje holemi, meči, štíty a dýkami přenesly plesající do přelomu 13. a 14. století, v němž žila Eliška/Alžběta Rejčka, dvakrát česká a polská královna.

Na fašanku v Dolním Němčí šel v průvodu Ital Giuseppe Mulè se svou partnerkou Markétou Kadlčkovou.
Řezník ze Sicílie popíjel na fašanku slivovici

„Šermířská skupina vznikla na našem gymnáziu v průběhu loňského školního roku a tvoří ji žáci prvního až čtvrtého ročníku naší školy.

Základy šermířské činnosti nám dali šermíři historické skupiny Gruentus z Arcibiskupského gymnázia Kroměříž,“ informovala vedoucí skupiny a vychovatelka Stojanova gymnázia Lucie Škařupová.

Netajila se tím, že vystoupení mladých šermířů bylo teprve druhé v pořadí.

Premiéru mělo loni o prázdninách na letním dětském táboře.

Šermem studenti cvičí a učí ovládat celé tělo, rychlou a správnou reakci, obratnost a sílu.

Šerm je prostě sportem a uměním těla i ducha. 

Fašank v Bystřici pod Lopeníkem.
Regionální pokrmy přinesou do muzea sami obyvatelé