Třeba na ten slavnostní, který se konal v sobotu večer u příležitosti narozenin ansámblu, jehož rodný list byl napsán v roce 2004. Když se jubiluje, tak se gratuluje, a když se gratuluje, tak se také chválí. Ideálem je, aby gratulanti neříkali v záchvatu dobré vůle věci, které si nemyslí, jen proto, že jsou příjemné, a říkali jen to, co je opravdu jejich míněním.

V průběhu i v závěru galakoncertu zněla chvála a přání cimbálové muzice Pentla k jejímu jubileu od gratulujících opravdu upřímně a od srdce. Ať už to bylo z úst moderátora Ladislava Šimečka, který pořad mistrně skloubil slovem, ale také od boršického starosty Romana Jílka, předsedkyně komise pro kulturu, sport a školství Heleny Veselé či manželů Ludmily a Jiřího Pilušových.

„Milí muzikanti, jednomu by se chtělo brečet, že neumí hrát tak dobře jako vy, druhému by se chtělo brečet radostí, že máte takový hudební fortel. Hlavně aby vám do budoucna vydržel," vyjádřil své pocity starosta Boršic Roman Jílek. Popřál muzikantům do dalších let, aby neusnuli na vavřínech a snažili se vyzvednout boršický folklor i na mezinárodní úrovni.

Na pódiu vystoupily pěvecké i hudební osobnosti, které Pentlou prošly a v jejich podání zazněly nejoblíbenější písničky i skladby z různých období muziky, která po celou dobu svého fungování spolupracuje se stejnojmennou taneční složkou.

„Naše cimbálovka je nedílnou součástí souboru, spolupráce s taneční složkou přijde muzikantům jako přirozená věc," potvrdil vedoucí CM Pentla Aleš Kropáč, kterému jeho manželka Petra povila šest dnů před koncertem dceru Marušku.

Jubilující cimbálovka se za těch deset let představila nejen na tuzemské scéně, ale také v Itálii, Rusku, Rumunsku, Srbsku, Polsku, Německu, Portugalsku a na Ukrajině.

„V posledních třech letech jsme měli průměrně čtyřicet až padesát vystoupení, koncertů a tradičních muzikantských hraček za rok," spíše konstatuje, než se chlubí Aleš Kropáč. Pochlubil se tím, že s muzikou si před dvěma roky zapěla při charitativním koncertě v Buchlovicích Věra Domincová a při koncertě na Ukrajině se k ní přidal zpěvák a herec Vojta Dyk.

„V rumunském Banátu jsme si měli možnost zazpívat s Jiřím Macháčkem ze skupiny MIG 21," vzpomenul vedoucí muziky, která má novou zpěvačku, Magdalénu Krchňavou z Buchlovic.

S velkým ohlasem u posluchačů se už deset let setkávají vánoční koncerty v Boršicích a Traplicích. S projektem velikonočních koncertů přišla muzika před třemi roky. „Řekli jsme si, že vánoční koncerty dělá každý, co zkusit něco jiného. Mimo naše tradiční koncertní místa jsme Velikonoční program představili také v Brně a ve Velké Bystřici u Olomouce," objasnil Petr Kropáč. Doplnil, že po deset let obohacuje Pentla muzikou i zpěvem mezinárodní setkání vozíčkářů ve Velehradě.

Od vydání prvního alba muziky s názvem Muziko, muzičenko, ty čarodějná uběhlo sedm let. Za tu dobu se složení muziky nezměnilo, ale její členové zráli jak víno. Z muzikantů jsou dnes zralí muži, stojící nohama pevně na zemi, jsou srostlí s Boršicemi, které je přitahují lidovou kulturou. V závěru sobotního koncertního maratonu pokřtili

muzikanti se svými kmotry, Romanem Jílkem a Helenou Veselou, druhé cédéčko s názvem Vánoční CM Pentla. Zatímco kmotři si s moderátorem při křtu připili šampaňským, každý z muzikantů jej pohárkem něčeho tvrdšího takzvaně odbouchl.