Koncem února se v tomto městě poprvé sešli ti, kteří v polovině května před stovkami návštěvníků společně vyrazí na ozdobeném koni do ulic města. A došlo také na rozdělení jednotlivých rolí, které se podílí na atraktivitě každé podobné jízdy v našem regionu.

„Domlouvali jsme se na tom, kdo bude mít v královské družině jakou roli – kdo bude trubačem, vyvolávačem, královským pážetem, ministrem či výběrčím, a tím pádem také kdo bude mít kterého koně," sdělil za organizátory kunovické jízdy králů královský praporečník Milan Stašek. Jako trubači tedy do ulic vyjedou David Janík a Petr Pěcha, role vyvolávačů se zhostí výběrčí Ondřej Vlachynský, Filip Korvas, Jan Jurča, Jan Malina, Miroslav Straka, Lukáš Černý, Ondřej Škrabánek, Jan Libosvár, Jan Vintr, Zdeněk Bartoň, Dominik Pazderský, Ondřej Siman, Petr Oulehla, Martin Štěrba, Karel Crla, Martin Pěcha. Družinu dále doplní praporečník Milan Stašek, pážata Ivo Korvas a Dalibor Halda, do čela samotné jízdy se pak postaví letošní král Radovan Siman. Ministři královské družiny budou podle Milana Staška teprve nominováni z řad vyvolávačů.

Jízda králů se v Kunovicích koná každé dva roky, v letošním roce se uskuteční v termínu od 16. do 18. května. Na přípravách se od pondělí 3. února podílí například také více jak dvě desítky žen, které v tamější pálenici vyrábí papírové růžičky pro ozdoby koní královské družiny.