Co jste si na výroční koncert připravili? Mohou se návštěvníci těšit na nějakou folklorní lahůdku, kterou si nesmí nechat ujít?

K výročí jsme se rozhodli připravit koncert, kterým bychom se mohli po delší době představit posluchačům, přátelům a kamarádům v trochu jiném světle, než nás znají. Pokusíme se posluchačům předvést vyšší umělecký zážitek, který jim tak trochu dlužíme. Poslední dobou nás vídají jen na besedách a různých pařbách, kde mnohdy hudební aranže nevyznějí tak jako na koncertních prknech. Posluchači se mohou těšit na zcela nové hudební lahůdky muziky a na naše sólisty a hosty, kterými budou Kristýna Daňhelová, Laura Martišková, Lucie Rybnikářová a Petr Křivák. Celý pořad bude moderovat David Pavlíček. Hudebně je na co se těšit a také nás uvidí v plném obsazení muziky.

Na koncertě se máme těšit na písničky z našeho Dolňácka, nebo jste zabrousili i za hranice nejbližšího okolí?

Náš hudební záběr se soustředí převážně na bohatý písňový fond Uherskohradišťska, ze kterého je většina hudebních kousků, které na koncertě zazní. Ale objeví ze zde i písně ze Zálesí, z Kopanic, ze Strážnice a Podluží. Tentokrát hranice Slovácka neopustíme, ale na dalším koncertě to nevylučuji.

Jak dlouho jste koncert plánovali a jak dlouho jste se na něj fakticky připravovali?

Koncert jsme plánovali už loni na podzim, ale okolnosti nám to neumožnily. Fakticky jsme se na něj připravovali letos dva tři měsíce zpět, kdy jsme začali intenzivněji zkoušet.

Máte vtipnou pozvánku na akci v podobě sedmičky vína. Kde se tento nápad vzal? Předpokládám, že u sedmičky vína…

Přesně tak. Dlouhé přemýšlení to nebylo, máme sedm let, tak proč to nepojat touto formou. Nápad vznikl letos v lednu, když jsme hráli na plese, a nějakým způsobem to vyvstalo na povrch z našeho kontráše Martina Pěchy. Samotná vizualizace pozvánky měla vypadat ještě trochu jinak, ale i tento výsledek je pěkný a trefný.

Koncert je vlastně vaším sedmiletým společným hraním. Co se za tu dobu v muzice změnilo? Mimo to, že jste o sedm let starší…

Jako asi v každé začínající muzice je několik mezníků vývoje. Zpočátku to je hledání sama sebe, co vlastně očekávám od účinkování v cimbálovce. Poté když vím, že to chci dělat tzv. na plný úvazek, musím najít cestu - způsob, jak to realizovat. Za tu dobu hraní jsme se personálně ustálili ve složení muziky. Samozřejmě nějaký čas to trvalo, kdy se v muzice otočilo několik hráčů, pro které působení v Ohnici představovalo pouze přestupní stanici, a nyní hrají v jiných kapelách, jiní ukončili svou hudební činnost z nedostatku času a tak dále. Řekl bych, i když to by měli hodnotit naši posluchači či příznivci, že jsme si za tu dobu našli způsob hudebního vyjadřování a pilujeme vlastní zvuk hudebního uskupení. Za dobu působení jsme měli možnost setkat se s mnoha vzácnými lidmi a poznávat neznámé, také se za tu dobu jméno kapely dostalo do povědomí veřejnosti a jsem rád, že jsme se prosadili v tomto kraji bohatém na kvalitní cimbálové muziky.

Co do věkového průměru jste velmi mladá cimbálovka. Někteří z vás studují a dojíždějí, jiní pracují. Dohodnout se na společných termínech hraní či zkoušek, to musí být zapeklitá záležitost. Vydrželi jste to ale sedm let. Máte na to nějaký recept pro začínající cimbálovky?

Vydrželi jsme to sedm let a doufám, že nám to vydrží ještě dost dlouho. Důležitá je radost ze hry, a když se chce, všechno jde. Máte pravdu, mnohdy, když řešíme termíny zkoušek, tak to spíše vypadá, že nebude čas. Ale je, snažíme se vždy najít nějaký kompromis a alespoň jednou týdne zkoušet, pokud to vyhovuje většině nebo základní sestavě. Pro mladé, začínající cimbálové muziky nemám žádný recept, podle kterého by se měly řídit. Hlavní je mít chuť hrát a překonat první nezdary jak v personálním, tak i časovém složení. Když se chce, všechno jde a nikdo se nestal mistrem ze dne na den.

Každá cimbálovka má nějakou tu „svoji" písničku. Jaká je ta vaše nejoblíbenější píseň?

Snad budou naši muzikanti souhlasit, když vyhodnotím píseň z dílny Petra Křiváka „Oj, lásko, lásko, si života koření", která se stala hitovkou každého hraní muziky.

Když jste slavili pětileté výročí, tak jste vydali první cédéčko. Dnes lámete druhou pětiletku. Už něco chystáte na desetileté jubileum?

V letošním roce připravujeme vydání dalšího CD a písničky z něj mohou posluchači ochutnat právě na výročním pořadu Sedmička s Ohnicou. V plánu máme i sérii vánočních koncertů, avšak co bude za rok dva, ještě nevíme. Věřím tomu, že určitě na desáté výročí připravíme nějakou tu lahůdku, ale nepředbíhal bych, letošní rok je před námi.