Pak kritika napsala nadšené recenze a byl konec. Představitel jedné z hlavních rolí Zdeněk Trčálek se totiž zranil a hra musela být dočasně stažena z repertoáru. V pátek se ale ztřeštěný příběh do Uherského Hradiště zase vrátí.

Příběh o jedné noci v penzionu, odkud se nechce rozverné dívce, až to začíná zavánět velkým průšvihem, režíroval Igor Stránský, premiéra proběhla 5. června 2010. Povedla se. Hned po ní se v tisku objevily nadšené ohlasy. „Hradiště má zase jednou komedii jako lusk. Ve Slováckém divadle samozřejmě žádná vzácnost. (…) Stránský a jeho herci udělali z Penzionu pro svobodné pány nový skvost!“ napsal v jedné recenzi J. P. Kříž a vyzdvihl všechny tři herecké výkony hlavních představitelů – tedy Jiřího Hejcmana, Kláry Vojtkové a Zdeňka Trčálka. Právě herecká kreace posledně jmenovaného pro něj byla tak velkou událostí, že za ni herce nominoval na Cenu Alfréda Radoka za nejlepší mužský herecký výkon v celé zemi.

Všechny naděje na zisk prestižního ocenění se ale rozplynuly přesně před rokem, když se Zdeněk Trčálek zranil tak nešťastně, že hra musela být dočasně stažena z repertoáru.

„Mohli jsme Zdeňka nahradit jiným kolegou, ale nikdo by to nedokázal zahrát tak jako on. Proto jsme čekali, až se uzdraví, a trpělivě čekali i diváci. Jsem rád, že jsme se všichni dočkali,“ říká herec a mluvčí Slováckého divadla Josef Kubáník.

A co na návrat říká sám Zdeněk Trčálek? „Moc jsem se těšil. Takovou roli plnou akrobatických čísel a přesně vystavěných klauniád hned tak herec nedostane. A když mi nebylo úplně nejlíp a přepadaly mě během léčby chmury, vzpomněl jsem si na nadšené ovace diváků a ty mě zase zdravě nakoply,“ usmívá se oblíbený herec, který za ztvárnění postavy pana Halibuta získal i cenu kritiky Největší z pierotů.

Ve Slováckém divadle očekávají o Penzion pro svobodné pány velký zájem. I proto po obnovené premiéře komedie v pátek 9. září připravili další dvě reprízy, z toho jednu v Kroměříži. Výhodu mají navíc ti diváci, kteří vlastní předplatné. Divadlo jim jako dárek za věrnost nabízí 25 procent slevy z ceny vstupenky.

Josef Kajetán